Gmina Siechnice myśli o suszy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Susza dotknęła całą Polskę. W Siechnicach podejmowane są działania, które mają zminimalizować jej skutki.

Bardzo ważnym elementem kumulującym wodę są rowy melioracyjne. O które z roku na roku gmina dba coraz bardziej. Co jednak może pomóc w dłuższej perspektywie? 

Głównie sadzenie dużych, liściastych drzew. Trzeba podkreślić, że drzewa nowonasadzone są zaopatrywane w worki nawadniające, które na bieżąco uzupełniamy wodą. To bardzo ważne, w tym okresie – tłumaczy Jacek Gierczak, Kierownik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Warto wspomnieć, że woda, w którą są zaopatrywane worki pochodzi ze studni na stadionie lekkoatletycznym. Na tym jednak plany gminy się nie kończą.

Inwestujemy we własne ujęcia wody. Pierwsza taka znacząca inwestycja, to jest nowoczesna stacja uzdatniania wody w Groblicach – mówi Milan Ušák,Burmistrz Siechnic.

Burmistrz Siechnic Milan Ušák, apeluje do mieszkańców, żeby w miarę możliwość oszczędzać wodę. Zwłaszcza w zakresie podlewania trawników, pól i basenów.

Nie chodzi tylko o zużycie wody na naszej potrzeby konsumpcyjne, ale musimy myśleć wspólnotowo, żeby tej wody zużywać jak najmniej – apeluje burmistrz.

Dodatkowo gmina przypomina wsparciu finansowym dla rolników, którzy w obecnej sytuacji mają o wiele bardziej utrudnione zadanie. A także dla mieszkańców, którzy chcieliby zbierać deszczówkę. 

Takie dotacje są na zakładanie instalacji nawadniania i ujmowania wód w gospodarstwach rolnych. Trzeba namawiać do tego rolników, by z tego korzystali. Oprócz tego będzie program gminny, który  będzie zakładał dotacje do tysiąca złotych na gospodarstwo domowe na zakup pojemnika do gromadzenia wody – podsumowuje burmistrz.

Projekt uchwały beczkowej został uchwalony przez Radę Miejską w Siechnicach.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy