Gmina Siechnice pozyskała dotacje na edukację, a także ogólnopolskie wyróżnienie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Gmina Siechnice pozyskała dotacje na edukację oraz ogólnopolskie wyróżnienie. Siechnice zostały laureatem rankingu ,,Miejsca edukacyjnych szans 2020-2021".

Gmina pozyskała w ostatnim czasie kilka znaczących dotacji jak chociażby: ,,Laboratoria Przyszłości” w wysokości 800 tys. złotych na zakup sprzętu do szkół, drukarki 3D lub gogle VR, dofinansowanie w ramach programu Cyfrowa Gmina Granty PPGR na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR w kwocie prawie 323 tys. złotych oraz środki z Projektu Europejskiego Funduszu Społecznego. Ale to nie wszystko.

W każdej szkole dzięki temu, że będą kamery, aparaty, oświetlenie, mikrofon, będą powstawać takie mini studia fotograficzne, filmowe i uczniowie pewnie w tym kierunku będą też się chętnie rozwijać. Drugim takim źródłem finansowania, z którego pozyskaliśmy środki, jest program ,,Poznaj Polskę”, dzięki czemu zarówno w zeszłym roku, jak i w tym roku uczniowie z naszych szkół będą mogli skorzystać z dofinansowanych do 80% wycieczek na terenie kraju. Z tych środków mogły skorzystać wszystkie nasze szkoły i tak też się stało – mówi Mariusz Różnowicz, zastępca burmistrza Siechnic.

Gmina Siechnice otrzymała również dofinansowanie dla dwóch projektów w zakresie zapewnienia równego dostępu do wysokiej jakości edukacji. Projekt ,,Równi w przyszłość” ma na celu zmniejszenie negatywnych skutków wywołanych przez pandemię COVID-19, poprzez zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji uczniów z terenu gminy Siechnice. W ramach projektów planowana jest realizacja ponad 4 700 godzin zajęć dla uczniów. Łączna wartość obu projektów wynosi 824 217, 08 zł.

W ramach tych dwóch projektów, one dotyczą szkół podstawowych z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Żernikach Wrocławskich, Radwanicach, Siechnicach (SP1, SP2) oraz w św. Katarzynie, jest zaplanowana realizacja dodatkowych zajęć edukacyjnych na rzecz dzieci i młodzieży ze szkół. W ramach tego wsparcia dzieci będą miały możliwość skorzystania z dodatkowych, bezpłatnych – warto to podkreślić – zajęć z nauk ścisłych, matematyki, nauk informatycznych, dodatkowych kursów językowych (języka: angielskiego, włoskiego, niemieckiego) oraz całej gamy różnych dodatkowych zajęć edukacyjnych związanych z wyjazdami, z tą ofertą edukacyjną, która jest na terenie Wrocławia. Te zajęcia będą realizowane przez kadrę nauczycielską wszystkich szkół, czyli przez tych nauczycieli, których dzieci znają, co będzie ulepszało ich wartość wsparcia. Łącznie tymi działaniami edukacyjnymi w szkołach podstawowych będzie objętych 2100 dzieci – mówi Grzegorz Salwa, kierownik Biura Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Zakończenie projektów zaplanowano na sierpień 2023 roku. Siechnice odnotowały również na swoim koncie wyróżnienie. Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości” w Lublinie czasopismo ,,Wspólnota” rozstrzygnęło ranking „Miejsca Edukacyjnych Szans” za rok 2020-2021, w którym Siechnice zajęły 8 miejsce w kategorii małych miast.

Jest to dla nas niewątpliwie sukces, każde wyróżnienie w skali ogólnopolskiej cieszy, tym bardziej, że badanie to było bez naszego wkładu, tzn. nie wypełnialiśmy żadnej ankiety, tym bardziej nie płaciliśmy za udział w tym konkursie, w tym rankingu. Wyniki zostały oparte o badania fundacji zajmującej się sprawami edukacji oraz na współczynnikach dostępnych na przykład w GUS-ie. Sprawdzano tam zarówno dostęp dzieci do edukacji przedszkolnej, jak również egzaminy ósmoklasistów. Może trochę nietypowo, bo nie badano tam, gdzie wystąpiły najwyższe wyniki, ale bardziej skupiono się na tym, gdzie najwyższe notowania mają najsłabsi uczniowie i jaka jest różnica pomiędzy najsłabszymi a najlepszymi egzaminowanymi uczniami ósmych klas – dodaje Mariusz Różnowicz.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy