Gmina Syców na weekend. Co warto zobaczyć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje to dobry czas na zwiedzanie i poznawania własnego regionu. Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji - dziś zabierzemy państwa do gminy Syców, w której nie brakuje miejsc, gdzie na łonie natury można odpocząć od miejskiego zgiełku. Znajdujący się tam Park Miejski w Sycowie oraz Arboretum Leśne w Stradomi Wierzchniej to idealne miejsca na jednodniową rodzinną wycieczkę.

Gmina Syców znajduje się około 60 kilometrów i 40 minut drogi od Wrocławia. To dolnośląskie miasteczko leży na granicy z Wielkopolską i jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów i mieszkańców województwa. Do 1945 roku Syców należał do rodziny Bironów i to mocno wpłynęło na miasto.

  • Rodzina Bironów od 1634 roku nabyła Syców i była właścicielem miasta aż do końca II wojny światowej. Wybudowali przepiękny zamek. Niestety zamek nie przetrwał do naszych czasów oraz założyli park w stylu angielskim – mówi Agnieszka Kuświk-Jasień, Muzeum Regionalne w Sycowie.

Park Miejski znajduje się w centrum miasta. Po rewitalizacji w 2012 roku to miejsce odpoczynku i relaksu. Park podzielony jest na cztery części.

  • Jest to olbrzymia przestrzeń, gdzie można spacerować, uprawiać sporty i przede wszystkim wypoczywać. W tej chwili znajdujemy się w tzw. części rekreacyjnej tego parku. Stoimy w miejscu, gdzie są pergole, gdzie pięknie kwitną róże. Z tyłu za nami mamy fontannę, ławeczkę Bironów. To jest ta część rekreacyjna. Jest ona usytuowana wyżej, więc stanowi wspaniałe miejsce widokowe, do tego, aby podziwiać cały krajobraz tego parku- mówi Monika Guder, zastępczyni burmistrza Sycowa.

Odpocząć na świeżym powietrzu i blisko natury można również w Arboretum Leśnym w Stradomi Wierzchniej, które liczy około 600 hektarów. Odwiedzający mogą spacerować po 80 hektarach i cieszy się przyrodą w jej naturalnym środowisku.

  • Cały układ przestrzenny, struktura ścieżek, to, co tutaj możemy zwiedzać, ma charakter naturalny. Staramy się jak najmniej modyfikować przyrodę. Nie mamy ścieżek betonowych, tylko żwirowe. Mamy jakieś elementy architektury z drewna, także to jest wszystko zbliżone ku naturze. Mamy sporo takich dzikich elementów przyrody, bo i są i węże, i cała populacja żab, także jest ciekawe. To jest dla takich turystów, którzy przybywają z miasta coś innego – mówi Jarosław Sektas, Nadleśnictwo Syców.

Arboretum to wyjątkowa przestrzeń, w której można obcować z naturą, a także urządzić piknik lub zrobić grilla w wyznaczonych miejscach.

  • Z tego jesteśmy dumni, że to miejsce jest takim obiektem semi-naturalnym, czyli takim prawie to co w naturze to też u nas – mówi Jarosław Sektas, Nadleśnictwo Syców.

W Arboretum dostępne są trzy trasy do zwiedzania, a po terenie można spacerować godzinami.

Zobacz również

6 i 7 grudnia Opera Wrocławska zaprasza widzów na wieczór choreografów „Żywioły 2”. Na scenie wystąpią tancerze baletu Opery Wrocławskiej i zaproszeni goście. Tym razem zobaczymy 12 kreacji, które zostały przygotowane przy współpracy z utalentowanymi kompozytorami z Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy