Gmina Trzebnica walczy o czyste powietrze!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Trzebnicy zamontowano stację pomiaru jakości powietrza, to pierwsze takie urządzenie w całym Powiecie Trzebnickim. Cel to monitorowanie jakości powietrza, a także troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy Trzebnica.

– Jej celem jest mierzenie jakości powietrza w Trzebnicy. Sprawdzanie jakie są zanieczyszczenia pyłów PM10, tlenku i dwutlenku azotu, ozonu. Generalnie jakości powietrza. Jest to element Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza w Polsce – mówi Paweł Siciński, główny specjalna ds. rozwoju Gminy Trzebnica.

Takiej stacji jakości powietrza brakowało w Trzebnicy, to krok w stronę poprawienia czystości powietrza. Gmina Trzebnica planuje także zainstalować kilka innych czujników.

– Będą one mierzyć w określonych miejscach stężenia pyłów PM10 i PM2.5, które są najbardziej niebezpieczne, jeśli chodzi o te pylaste zanieczyszczenia. W najbliższym czasie będą zainstalowane także dwa nowe czujniki – dodaje Paweł Siciński, główny specjalna ds. rozwoju Gminy Trzebnica.

Trzebnica chce wrócić do chlubnej tradycji tego miasta jako uzdrowiska.

– Pomiar jakości powietrza i klimatu, to jeden z elementów starania się o przywrócenie statusu uzdrowiska, a także dokładniej obszaru ochrony uzdrowiskowej na terenie gminy Trzebnica – zaznacza Paweł Siciński, główny specjalna ds. rozwoju Gminy Trzebnica.

– Kolejnym programem naszym będzie tak zwana wymiana pieców. Smog jest wszechobecny i zaproponowałem, żeby mieszkańcy, którzy skorzystają z wymiany pieca na inne paliwa alternatywne, dostali dofinansowanie. Rozpoczynamy od pięciu tysięcy w I roku, w II roku to będą cztery tysiące, a w III – trzy tysiące, a więc plan jest liczony na trzy lata – mówi Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica.

Gmina chce zlikwidować kopciuchy, aby polepszyć jakość powietrza. Projekt uchwały zostanie przedstawiony w marcu, a od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli zgłaszać się do tego programu. Mieszkańcy Trzebnicy skorzystali także z wielu innych programów.

– Można było dostać pieniądze w ramach wymiany fotowoltaiki, czy pompy ciepła, czy zamienić alternatywne ogrzewanie na gazowe i tu było dofinansowanie na poziomie 85 procent. Z tego programu skorzystało wielu mieszkańców naszej gminy – dodaje Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica.

Ważne, że wśród mieszkańców Gminy Trzebnica wzrosła świadomość, że czyste powietrze jest najważniejsze i warto o nie walczyć.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy