– Tutaj mamy jedną salę, taką dużą, widowiskową, na której dzisiaj mamy uroczystość. Mamy dwie duże sale z lustrami, które pokazują, gdzie możemy ćwiczyć i widzieć, jak to robimy, czyli do tańca czy do różnego rodzaju ćwiczeń i zabawy. Są na górnym piętrze też następne sale, które są mniejsze, które przydadzą się nam też do tego, że można będzie różnego rodzaju zajęcia prowadzić – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
Budynek będzie łączył dwie funkcje – Ośrodka Kultury i Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce.
– Obiekt został jeszcze przed rozpoczęciem przeprojektowany w celu dopasowania jeszcze konkretniejszego na cele właśnie przeznaczenia pod dzieci i młodzież. Zrobiliśmy pełną dostępność dla dzieciaków, dla osób z dysfunkcjami, żeby można było użytkować salę dla osób niewidomych, dla osób, które mają problemy z przekraczaniem progów. Mamy nawet etykiety na drzwiach, które są wypukłe w celu właśnie poszukiwania pomieszczenia dla takich osób – mówi Michał Ciosek, kierownik Wydziału Remontów i Inwestycji w Urzędzie Gminy Długołęka.
– Mega sprawa dla Gminy Długołęka, dla całej gminy. Chciałbym nadmienić tylko, że jesteśmy największą gminą w Polsce, 41 miejscowości i bardzo szybko się rozwijamy. Przypływ mieszkańców jest ogromny w naszej gminie. Widzimy to po infrastrukturze, po urbanistyce i tego typu budynek, który właśnie tutaj powstał przy naszym bardzo wielkim staraniu, bo chcieliśmy tego chyba wszyscy, żeby to, co dzisiaj mamy okazję otwierać, ziściło się ze względu na to, że pomoże to bardzo zintegrować się mieszkańcom – mówi Dariusz Podyma, przewodniczący Komisji Oświaty w Radzie Gminy Długołęka.
Instruktorzy też nie mogą się doczekać.
– Ja już się nie mogę doczekać. Od stycznia zaczynam zajęcia – zumbę. Przenosimy się ze starego budynku GOKu. Zaczynamy już w styczniu, więc już naprawdę odliczam tylko, żeby się na tę piękną salę tutaj przenieść razem z paniami moimi.
Pan też odlicza?
– Też odliczam, chociaż na chwilę obecną akurat jesteśmy związani z innym miejscem jeśli chodzi o taniec. Natomiast też mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość oczywiście okazję do tego, żeby też nasze dzieciaki mogły korzystać z tak pięknego obiektu, który został wybudowany specjalnie właśnie na poczet rozwoju kultury – mówią instruktorzy.
W planach wójta Wojciecha Błońskiego jest jeszcze Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i gminna biblioteka.
– Też pewne elementy spięcia klamry rozpoczętej mojej pracy, nie było gminnego ośrodka w takim wydaniu jak tutaj. Gminny ośrodek bardzo dobrze pracował wcześniej, to trzeba podkreślić, ma bardzo dobrych dyrektorów, ale też chcieliśmy zrobić coś takiego, gdzie na dzisiejsze czasy jest ten tzw. skok cywilizacyjny. Też dla mnie i dla mieszkańców, i dla tych wszystkich, którym mam przyjemność w ostatnim czasie rozmawiania na temat tego nowego Gminnego Ośrodka Kultury – spełnienie marzeń – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
Zajęcia ruszają już w poniedziałek.