Gminny Program Adaptacji do zmian klimatu w Kobierzycach. Teraz czas na wnioski mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku dla samorządów są zmiany klimatyczne. Gmina Kobierzyce przygotowała cały zbiór zaleceń i rozwiązań, które mają zminimalizować skutki tych zmian. Teraz najważniejszy będzie głos mieszkańców. Każdy z nich może wyrazić swoją opinię w specjalnym wniosku. Będą także konsultacje społeczne.

– Gmina Kobierzyce jako gmina wiejska, chyba jedna z pierwszych, przystąpiła do przygotowania takiego programu. To program, który tak naprawdę odpowiada na to najważniejsze dzisiaj pytanie, związane z tym, że zmienia się klimat i czy jesteśmy w stanie przeciwdziałać tym zmianom, oraz w jaki sposób. Co należy zrobić z poziomu tak małej gminy, co powinni robić mieszkańcy, co powinny robić instytucje  – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Zalecenia, które mają przystosować gminę do zmian klimatu zostały stworzone we współpracy z ekspertami.

Są to eksperci z zakresu ekologii, przyrodnicy, ludzie którzy podchodzą do tego bardzo szeroko – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Eksperci pogrupowali działania w cztery bloki tematyczne. Dotyczą one stanu środowiska, gospodarki wodno-ściekowej, niekorzystnych skutków zmian klimatu oraz świadomości ekologicznej. Cały sierpień jest poświęcony temu, by mieszkańcy mogli zapoznać się programem i przedstawić swoje wnioski.

Można to robić poprzez naszą stronę internetową. Są tam specjalne formularze, gdzie te uwagi można zgłaszać. Oczywiście można też się zapoznać z tym programem. Natomiast będą dwa specjalne spotkania w Urzędzie Gminy – 11 i 17 sierpnia, gdzie spotkamy się z tymi, którzy będą chcieli przyjść i podyskutować w gronie ekspertów o tym, co nas czeka i jakie elementy będziemy chcieli wprowadzić – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Z czym wiążą się zmiany klimatu?

Brak wody, bardzo mała ilość opadów, susze, które już występują i obserwujemy je na całym świecie na co dzień. To są także zjawiska atmosferyczne, które są dzisiaj znane na naszym terenie, a kiedyś były znane całkiem gdzie indziej, na przykład bardzo porywiste wiatry, czy bardzo intensywne chwilowe opady – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Uwagi i wnioski można składać do 24 sierpnia.