„Gminy i powiaty w systemie bezpieczeństwa”. Zarząd powiatu wrocławskiego podsumowuje 2023 rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
2023 rok powoli zbliża się do końca. 30 listopada w Trzebnicy, już tradycyjnie, odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Gminy i powiaty w systemie bezpieczeństwa”. Był to czas podsumowań tego wszystkiego, co działo się w ciągu roku na terenie powiatu wrocławskiego, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa.

Będziemy po raz kolejny rozmawiali o bezpieczeństwie na terenie gmin i powiatu wrocławskiego, bo są to bardzo ważne spotkania. Dzisiaj zaprosiliśmy wielu ważnych osób, które odpowiadają na co dzień za bezpieczeństwo w gminach i powiatach, ale też i w województwie, bo między innymi mamy komendantów wojewódzkich policji, straży miejskich, dojedzie do nas też jeden z ważnych generałów Polski – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Co roku zarząd powiatu wrocławskiego zaprasza do udziału w konferencji uczelnie wyższe. Tym razem patronatem naukowym wydarzenie objęła Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.

Będziemy rozmawiali o stanach nadzwyczajnych, zwłaszcza będzie nacisk położony na obowiązki, które spoczywają na samorządach, na wojewodach. Jeżeli o mnie chodzi, to ja będę miał taki wykład wprowadzający na temat koncepcji stanów nadzwyczajnych oraz na temat regulacji konstytucyjnej – mówi prof. Krzysztof Wójtowicz, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.

Kwestia bezpieczeństwa nie może być rozpatrywana tylko w jednej płaszczyźnie, a zatem to jest właśnie ta pozytywna cecha tej konferencji, że z różnych płaszczyzn będziemy mówić o bezpieczeństwie i dopiero wspólne działanie, wypracowanie jakiegoś modelu pozwoli na to, że będziemy żyć bezpiecznie i że bezpieczeństwo będzie zarówno dotyczyło nas, jak i wszystkich obywateli danej miejscowości czy terenu – mówi prof. Marek Bojarski, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.

Jeżeli chodzi tutaj o jednostki wojskowe nasze na terenie województwa dolnośląskiego, powiatu wrocławskiego, to współpracujemy i będziemy współpracować tak, żeby wszystkie elementy, począwszy od Sił Zbrojnych RP, straży pożarnej, policji, starostwa, wójtów gminy, po prostu współdziałały, organizować jak najlepiej, żeby wszyscy mieszkańcy powiatu byli bezpieczni – mówi gen. dyw. Sławomir Owczarek, Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP.

Każda z grup, która jest tutaj zaproszona, podzieli się swoimi doświadczeniami. Oczywiście będzie to taka forma szkolenia. Każdy będzie mógł ewentualnie wziąć udział w dyskusji, wyciągnąć wnioski, co by można było dopracować i głównie o to chodził, żebyśmy się wymienili tutaj dzisiaj doświadczeniami, żeby ten następny rok był bardziej bezpieczny i bardziej przyjazny dla naszego powiatu – mówi Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy