GOPR Karkonosze: niezawodni ratownicy w najpiękniejszych górach Polski

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
985 to numer, który powinien każdy znać, kto wybiera się w góry. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli GOPR, to organizacja, która zapewnia bezpieczeństwo i ratunek turystom w górach. Podstawowym celem górskiego ratownika jest dotarcie na czas bez względu na pogodę i porę roku.

Jeżeli zaplanujemy odpowiednio wycieczkę i posiadamy odpowiednie numery ratunkowe, to w tym momencie, gdy dzwonimy do służb ratunkowych powinniśmy zostać poinformowani bądź poinstruowani, jeżeli nie wiemy, gdzie się znajdujemy, o tym, jak możemy uruchomić wszystkie możliwe funkcje, żeby się zlokalizować — mówi Jacek Kieżun, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest jedną z najważniejszych jednostek ratowniczych w Polsce. W skład zespołu wchodzą zarówno zawodowi ratownicy, jak i ochotnicy, którzy poświęcają swój czas i umiejętności, aby zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym Karkonosze. 

Znajdujemy się w stacji ratunkowej w Karpaczu. Posiadamy tutaj dwa pojazdy terenowe typu, można powiedzieć jeep, bo to jest Land Rover Defender plus Toyota Hilux. Posiadamy też pojazdy kołowe typu quad w liczbie 5 sztuk, w tym jeden jest sześciokołowy. Dodatkowo do każdego quada mamy kompatybilne dwie przyczepy, na które możemy zamontować środek transportu. I oczywiście w warunkach zimowych, quady są często zastępowane pojazdami typu skuter śnieżny, a same koła są zmieniane na gąsienice nadające się do warunków śniegowych– mówi Mateusz Nakielski, ratownik ochotnik GOPR.

 Ratownicy są doskonale wyszkoleni i wyposażeni, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie górski teren. 

Nasza nowa jednostka służy nam od 2023 roku. Powstała z takiej bardzo niewielkiej stacji ratunkowej, którą nasi koledzy, założyciele kilkadziesiąt lat temu, budowali. Stacja ratunkowa GOPR-u przede wszystkim musi posiadać dwie najważniejsze funkcje. To funkcje, że tak powiem, pomieszczeniowe, składające się głównie z magazynów i garaży. W 90 procentach głównie chodzi nam o to, żebyśmy mogli pomieścić wielką ilość sprzętu, różnych pojazdów, pojazdów czterokołowych, skuterów śnieżnych, pojazdów samochodowych, terenowych i sprzęt techniczny, który musimy umieścić w magazynach. 10% to są pomieszczenia socjalne, gdzie ratownicy mogą odpoczywać lub oczekiwać na akcje ratunkowe -mówi Jacek Kieżun, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy