Gospodarcze postulaty Nowoczesnej. „Trzeba uprościć system podatkowy”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przepisy podatkowe muszą być przejrzyste i dawać stabilność - mówili przedstawiciele Młodych Nowoczesnych. Na konferencji prasowej Nowoczesna przedstawiła postulaty gospodarcze, a wśród nich są m. in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie regulacji dotyczących zmian podatkowych, na przykład pomysł na to, żeby system podatkowy zmieniał się maksymalnie dwa razy w kadencji.

– Mamy plan na to, by gospodarka była konkurencyjna i nowoczesna. Podczas naszej ostatniej konwencji gospodarczej przedstawiliśmy 5 rozsądnych, przemyślanych i bardzo potrzebnych postulatów – niższe i proste podatki, zdrowe i przejrzyste finanse państwa, wolność gospodarcza i przedsiębiorczość, odpolitycznienie gospodarki i rozliczenie afer PiS-u oraz rozwój gospodarczy na europejskim rynku – mówi Jolanta Niezgodzka, radna rady miejskiej Wrocławia.

Nowoczesna chce, żeby ustawy podatkowe zajmowały maksymalnie 100 stron. To ich zdaniem uprości system podatkowych i wprowadzi do niego przejrzystość.

– Wprowadzimy hamulec podatkowy, aby zapobiec wprowadzeniu podatków i składek, które będą zupełnie nowe. Interpretacje podatkowe będą jednolite i wiążące. Prawo musi być wreszcie jasne, należycie ogłoszone, przewidywalne i spójne. Średnio przedsiębiorca w Polsce poświęca rocznie 300 godzin na rozliczenie podatków, jest to około 13 dni, prawie dwa tygodnie bez przerwy – mówi Alicja Jakimko, Młodzi Nowocześni.

– Od 2016 roku prawo podatkowe zostało zmienione w Polsce 438 razy. Nowoczesna proponuje wprowadzanie nowego prawa podatkowego jedynie dwa razy, maksymalnie dwa razy w kadencji. To całkowicie zmieni proces legislacyjny, sprawi, że wszystkie nowe zmiany podatkowe będą dokładnie przemyślane – mówi Mateusz Trochanowski, Młodzi Nowocześni.

Młodzi Nowoczesnej proponują odciążenie tych, którzy wciąż pracują, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

– Kolejnym postulatem jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy. Od momentu jej wprowadzenia w 2002 roku przez wiele lat praktycznie nie była w ogóle podnoszona albo podnoszona o symboliczne kwoty. W tym czasie jednak wynagrodzenia znacząco wzrosły. Ponadto postulujemy, aby ta kwota była co roku rewaloryzowana o wartość inflacji, tak samo jak progi podatkowe. Tak, żeby już nie mieć do czynienia z tą sytuacją, przez którą mieliśmy wiele lat, że wynagrodzenia rosły, ale de facto były zżerane częściowo przez inflację i progi podatkowe, które przez wiele lat były nie nowelizowane – mówi Wojciech Piszczek, Młodzi Nowocześni.

Poseł Nowoczesnej przypomina również, że pieniędzy z KPO powinny być wykorzystywane. Tymczasem szanse na to, że Polska je dostanie, cały czas maleją.

– Brak praworządności w Polsce doprowadził do tego, że dzisiaj mamy do czynienia z państwem mafijnym, mamy do czynienia z państwem partyjnym. Nie mamy w Polsce takiej demokracji, o której marzyliśmy po ’89 roku. Częścią tej demokracji, a może jej sercem dzisiaj, są przedsiębiorstwa, są firmy. Otóż Prawo i Sprawiedliwość wymierzyła swój główny cel natarcia na przedsiębiorców. Tych mniejszych i tych większych, ale zwłaszcza tych, którzy stanowią sens i istotę państwa wolnorynkowego – mówi Krzysztof Mieszkowski, poseł na Sejm RP.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy