Gryfów Śląski: kamienica na rynku to kupiecka rezydencja z duszą historii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W zabytkowej kamienicy w Gryfowie Śląskim mieści się informacja turystyczna. W 1783 roku po pożarze budynek został odbudowany dzięki królowi Prus Fryderykowi II.

– Tutaj, właśnie w tej kamienicy, jak widzimy, wisi upamiętniająca tablica feldmarszałka von Moltke, który tutaj kwaterował i były tutaj manewry wojskowe na wzgórzach, za miastem. Kamienica należała do najbogatszych ludzi w naszym mieście. To taka rodzina, która dorobiła się na handlu płótnem. Oni już handlowali od 1760 roku, zalewając tym płótnem prawie całą Europę. Oprócz marszałka, który tutaj kwaterował, można powiedzieć, że masę takich znanych ludzi w tej Europie tutaj kwaterowało. Takim znanym był Emanuel Saint Prix, taki dowódca wojsk rosyjskich, a co ciekawe, on był właśnie Francuzem, ale przeciwnikiem Napoleona i dowodził tu atakiem na Gryfów — mówi Jan Wysopal, prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego.

– To jest jedno z ciekawszych miejsc w Gryfowie Śląskim, kamienica która, zachowała się w takiej pięknej formie. Jest to pomieszczenie z okresu baroku, gdzie jest kilka elementów, między innymi piękny plafon. Była to dawniej kamienica bardzo bogatego kupca pana Kluge, który tutaj, w tym akurat pomieszczeniu posiadał swój gabinet, gdzie przyjmował swoich interesariuszy nie tylko z Saksonii, ale też zagranicznych. Tak że musiało to być takie miejsce reprezentacyjne — mówi Agnieszka Mucha, inspektorka ds. Promocji i Turystyki w Gminie Gryfów Śląski.

W tej chwili Centrum informacji jest miejscem, gdzie mogą przyjść turyści i dowiedzieć się więcej na temat atrakcji i działań, jakie odbywają się w mieście.

– Informujemy o wydarzeniach, które się tutaj odbywają. Jesteśmy współorganizatorem działań, które odbywają się również w Gryfowie Śląskim i ogólnie też zajmujemy się promocją gminy — mówi Agnieszka Mucha, inspektorka ds. Promocji i Turystyki w Gminie Gryfów Śląski.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy