Grypa? Nie jesteśmy bezbronni! Warto zaszczepić siebie i bliskich!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ledwo skończył się jeden sezon grypowy, a już za chwilę zacznie kolejny. Jaki będzie w dużej mierze zależy od nas. Specjaliści medycyny rodzinnej zachęcają, by już teraz pomyśleć profilaktyce – czyli szczepieniach przeciw grypie, które w Polsce są dostępne dla każdego od 6–tego miesiąca życia.

Najczęściej sezon grypowy trwa on od października do kwietnia.  Zeszły rok był dramatyczny. W tym czasie na grypę zachorowało prawie 6 mln osób, a zmarło 121. Grypa to niebezpieczna, śmiertelnie groźna choroba. 

  • U części osób wystąpią powikłania, jak zapalenie opon mózgowych, ciężkie zapalenie wirusowe płuc, zapalenie mięśnia sercowego, prowadzące do zaburzenia rytmu serca, a nawet do zgonu – stwierdził Edwin Kuźnik, USK we Wrocławiu.

W tym sezonie szczepienia są refundowane także dla dorosłych. 50–cio procentowa refundacja przysługuje osobom od 18. do 64. roku życia. Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie są dostępne dla kobiet w ciąży, osób  65+ i dla dzieci od 6–tego miesiąca do 18–tego roku życia.

  • Te systemy refundacyjne co roku są, czasami zbyt skomplikowane, ale każdy znajdzie sobie taką drogę, żeby jak najtaniej do tego podejść. Ale ta szczepionka nigdy nie była droga, więc nie zwalajmy na to, że to jest jakiś wielki wydatek – mówi dr Paweł Wróblewski, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

Najpoważniejsze konsekwencje tej choroby ponoszą osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami oraz dzieci. Nie wolno lekceważyć tej choroby np. chodząc do pracy czy szkoły, bo zarażamy innych drogą kropelkową. Dlatego warto wrócić do sprawdzonych zwyczajów. 

  • Mam katar, nie czuję się najlepiej. Powinnam założyć maskę po to, żeby nie „sprzedawać” tej infekcji innym osobom. To bardzo dobry zwyczaj, żeby w takich miejscach, w których jest nas więcej, założyć maskę – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

I jeszcze jedno – co prawda pandemia Covid już się skończyła, ale sama choroba nadal atakuje i to coraz częściej.

  • Cały czas tworzą się nowe mutacje. Pamiętajmy o nim, gdyż nie mówi się o tym, ale oczywiście obserwuje się zachorowania. Na razie  dużego zwiększenia nie ma, natomiast są rzeczywiście przypadki ciężkie i nawet stosunkowo młodzi ludzie przechodzą ten Covid. Jednak mimo wszystko przynajmniej tę wersję, która bodajże z Niemiec do nas trafiła, przechodzą dosyć uciążliwie. Też warto zaszczepić się przy okazji szczepienia na grypę – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Specjaliści medycyny rodzinnej mają nadzieję, że w tym roku dzięki obecnej refundacji, zaszczepi się więcej osób. Dotychczas była to zaledwie garstka, bo 5 proc. dorosłych i 1-2 proc. dzieci, a grypa co roku zbiera śmiertelne żniwo.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy