Grypa w natarciu, coraz więcej chorych. Warto się zaszczepić!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sezon grypowy w pełni. Lekarze mówią wprost - w przychodniach jest armagedon. Grypa zaatakowała wyjątkowo wcześnie i od razu mocno. Co roku choruje na nią ponad 15 proc. dorosłych i co trzecie dziecko. Potrafi w kilka godzin zbić z nóg. To choroba, której nie można lekceważyć, bo niedoleczona, przechodzona jest groźna dla zdrowia i życia.

— U części osób wystąpią powikłania jak zapalenie opon mózgowych, ciężkie zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego prowadzące do zaburzeń rytmu serca, a nawet do zgonu  – mówi dr Edwin Kuźnik, USK we Wrocławiu.

Grypa powoduje zaostrzenie chorób przewlekłych, takich jak astma, POCHP, niewydolność serca i krążeniowa. Wielu chorych trafia na Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej.

Dane Ministerstwa Zdrowia są niepokojące. Na grypę od początku sezonu już zachorowało 1,3 mln. osób. To widać w przychodniach i poradniach. Lekarze przeżywają prawdziwe oblężenie. Trudna sytuacja jest w szpitalach, głównie na oddziałach dziecięcych. W szkołach i przedszkolach nie ma połowy dzieci.

  • Dzisiaj mamy mniej dzieci, mamy 160, ale ogólnie to mamy kuchnie na 300, Dlaczego mniej? Bo chorują, wykruszyło się wiele, grupy są łączone – mówi Jolanta Szybowska, szefowa kuchni w przedszkolu „Niezapominajka” we Wrocławiu. 

  • Niestety mamy 3 grupy, było 6, ale dzieci się rozchorowały i zostały 3 grupy – mówi Renata Myszkiewicz, pomoc kuchenna w przedszkolu „Niezapominajka” we Wrocławiu. 

Grypa atakuje nagle i w ciągu kilku godzin potrafi zbić z nóg. 

  • Objawy są klasyczne – gorączka, bóle mięśni, bóle stawów, osłabienie organizmu. Zalecamy przebywanie w domu, nawadnianie się, jeśli trzeba: leki na ból gardła i inne leki wspomagające – mówi dr Edwin Kuźnik, USK we Wrocławiu. 

Szczepienia przeciwko grypie są najlepszą profilaktyczną obroną przed tą groźną chorobą. I mimo że są dostępne i niedrogie. to korzystają z nich nieliczni. 

  • Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym mniejsze problemy dla nas, dla ochrony zdrowia,  a zdrowie jest nadrzędną wartością dlatego jeszcze raz apel, żeby ludzie się szczepili –  mówi dr Edwin Kuźnik, USK we Wrocławiu. 

Szczyt zachorowań przewidywany jest na styczeń i jeszcze jest czas, by z tych szczepień skorzystać. I wrócić do zasad, które stosowaliśmy podczas pandemii –  zachowywaliśmy dystans i nosiliśmy maseczki. Warto do tego wrócić.  

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy