To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i najnowocześniejszy w Polsce. To, co szczególnie wyróżnia ten obiekt to strefa rzutu. Pozwoli to sportowcom uprawiającym dyscypliny takie jak rzut młotem lub oszczepem trenować w zupełnie nowych warunkach.
– To jest coś, czym się chwalimy, co jest dla nas absolutnie wyjątkowe. Nasi młociarze, zawodnicy rzucający dyskiem, oszczepem, kulomioci będą mogli trenować w warunkach zimowych u nas w Polsce. Nie będą musieli opuszczać kraju i jeździć w dalekie kraje. Będą mieli wszystko do wspólnego treningu na najwyższym poziomie. Będzie to klatka posiadająca cały osprzęt multimedialny, będzie można analizować swój trening. Trenerzy będą mieli materiał do tej analizy i do poprawienia swojego szkolenia, rzecz wyjątkowa jakiej w Polsce nie ma. Z tego, co wiemy ze środowiska, takiej klatki, takich warunków nie ma też w tej części Europy – mówi Katarzyna Ziobro, prezeska 1 KS Ślęzy Wrocław.
Hala sportowa spełnia wszystkie funkcje lekkoatletyczne. Znajdują się tutaj 200-metrowa bieżnia na 6 torów, 60-tka na 8 torów, skok w dal, skok w wzwyż, a także strefa do rzutów długich. Co ważne, bardzo szybko ta przestrzeń może zmienić się w boisko do koszykówki lub siatkówki.
– Jej majstersztyk polega na tym, że łączy w sobie możliwość treningu zarówno sportów drużynowych, jak i lekkoatletyki. Wszystkie funkcje lekkoatletyczne są zdublowane i wyjęte poza koło, oznacza to, że w jednym czasie sporty drużynowe, jak i lekkoatletyka mogą prowadzić swoje szkolenie sportowe, nie wykluczają się – dodaje Katarzyna Ziobro.
Hala jest prawie gotowa, trwają ostatnie prace, więc otwarcia można spodziewać się latem. Sponsorem obiektu został KGHM Polska Miedź, dlatego hala na Kłokoczycach nazywać się będzie KGHM Ślęza Arena.
– Po pierwsze, dlatego że to lekkoatletyka. Lekkoatletyka, w której odnosimy znaczące sukcesy. Jako Polska mamy wybitnych sportowców. Możemy liczyć na kolejne sukcesy i ci sportowcy potrzebują miejsca do treningu, potrzebują miejsca do tego, aby budować swoje kolejne sukcesy, budować się do kolejnych zawodów i to jest ten obiekt. Naprawdę obiekt jest imponujący i wyjątkowy – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.
Wartość inwestycji to 66 milionów złotych. Połowa środków pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w pozostała część to udział Gminy Wrocław i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.