Hałas na wrocławskich Kuźnikach. Kiedy będą ekrany akustyczne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wracamy do problemu, z którym mierzą się mieszkańcy wrocławskich Kuźnik. Od lat walczą z hałasem dochodzącym z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8. Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że od 2013 roku starają się o ekrany akustyczne, które miałyby powstać na wysokości ul. Żernickiej po to, aby zmniejszyć stopień hałasu na osiedlu.

Te batalie o ekrany trwają od 2013 roku i zostało wysłanych kilka segregatorów pism. Sprawa oparła się o ministra środowiska. Bardzo długo Generalna Dyrekcja nie współpracowała z nami, twierdząc, że ten hałas jest skumulowany od linii kolejowej itd. , ale suma summarum dwa lata temu dostaliśmy decyzję, która zapewniła nam, że ten ekran powstanie. Czekamy po prostu, kiedy to się wydarzy – mówi Darek Hajduk, Społeczny Komitet Stop Hałasowi we Wrocławiu.

Od bardzo dawna występujemy, przyjeżdżają do nas, obiecują, a troszeczkę dalej w polu jest pełno ekranów. Jest taki huk, że nie da się spać, nawet rozmawiać się nie da.

Trzeba by było chyba do lasu pójść, żeby tam był spokój.

W nocy szum straszny, bo to dopiero wtedy się odczuwa. Jeszcze pociąg jedzie dodatkowo – skarżą się mieszkańcy wrocławskich Kuźnik.

To jest trzeci termin. Marszałek Województwa wyznaczył w 2017 roku swoją decyzją ustanowienie ekranu o długości 750 m od Parku Tysiąclecia do zabudowań Alby. Ten trzeci termin wynika z tego, że ciągle są jakieś problemy. To z wykonawcą, to jak nam ostatnio powiedziano, z prawami własności tych działek. Dla nas te tłumaczenia trochę z innej rzeczywistości. Sądzimy, że termin ostateczny, który został nam podany, czyli grudzień 2021 zostanie dotrzymany – dodaje Darek Hajduk.

Zapytaliśmy Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, kiedy mieszkańcy wrocławskich Kuźnik mogą spodziewać się ekranów akustycznych na wysokości ul. Żernickiej.

Dzisiaj przekazaliśmy plac budowy wykonawcy, który zrealizuje ekrany na wysokości ul.Żernickiej dla posesji nr 152 i 154. To oznacza, że w najbliższym czasie będzie mógł przystąpić do prac przygotowawczych związanych z organizacją zaplecza. Po uzyskaniu prawomocności decyzji pozwolenia na budowę będzie mógł przystąpić do prac zasadniczych już bezpośrednio związanych z budową ekranów. Zgodnie z umową ekrany będą gotowe do końca tego roku – mówi Joanna Borkowska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Są to ekrany, które mają zabezpieczyć wspomniane posesje przed przekroczeniem hałasu, powyżej 56 dB w nocy i 61 dB w dzień.

Zobacz również

6 i 7 grudnia Opera Wrocławska zaprasza widzów na wieczór choreografów „Żywioły 2”. Na scenie wystąpią tancerze baletu Opery Wrocławskiej i zaproszeni goście. Tym razem zobaczymy 12 kreacji, które zostały przygotowane przy współpracy z utalentowanymi kompozytorami z Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy