Handel ludźmi na własnej skórze. Escape Truck we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Handel ludźmi jest zagadnieniem, o którym każdy słyszał, ale nie każdy ma świadomość, na jaką skalę dzieje się ten proceder. Holenderski projekt Escape Truck ma na celu opowiedzieć historię i pokazać warunki, w których żyją i pracują osoby, które wbrew swojej woli zostały zmuszone do pracy, często daleko od swojego domu.

Fundacja Reshape przygotowała wnętrze naczepy w oparciu o prawdziwe historie. We wszystkich pojawia się wspólny mianownik, zwykle trudna sytuacja finansowa, na przykład z powodu przewlekłej choroby dziecka. Potem oferta pracy za granicą, być może nieco zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa. Zwabionym w ten sposób osobom w kryzysie, zabiera się pod jakimś pretekstem dokumenty i zawozi gdzieś, skąd nie mogą się z nikim skontaktować. W najlepszym razie przed nimi miesiące niewolniczej pracy, w najgorszym nawet lata.

– Uczestnicząc w przygotowaniu tego projektu, wydawało mi się, że nic mnie nie zaskoczy. Natomiast jest to bardzo zaskakujące wrażenie. Wydaje mi się, że unaocznia w sposób niewyobrażalny rzeczy, których pomimo zwiększonej świadomości, nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo wpaść w sidła osób zajmujących się handlem ludźmi – mówi prof. Bartłomiej Krzan, prodziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego współpracuje z holenderską fundacją już od kilku lat. Zwieńczeniem tej współpracy są wizyty Escape Trucka w różnych miastach w Polsce. Dzięki wymianie doświadczeń akademickich i służb mundurowych z Polski i Holandii udało się wiernie odwzorować różne miejsca, w których czas spędzają porwani.

– Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego koordynuje ten projekt, łącząc doświadczenia, które zgromadziła policja Królestwa Niderlandów z tymi doświadczeniami, które nasze służby mundurowe, czyli polska policja oraz polska straż graniczna zdobywają – dodaje prof. Bartłomiej Krzan.

– Jako Centrum Historii Zajezdnia, jest nam to bliskie, żeby budować świadomość społeczną, budować w młodych ludziach, jak również po prostu w mieszkańcach Wrocławia, wiedzę na temat tego, co się dzieje obecnie, poprzez właśnie takie projekty jak ten – mówi Grzegorz Makuch, zastępca dyrektora ds. administracji w Centrum Historii Zajezdnia.

Escape Truck będzie otwarty dla zwiedzających także w sobotę z uwagi na wydarzenie Nocy Muzeów.

– Od południa do godziny 24 w ramach właśnie Nocy Muzeów w Centrum Historii Zajezdnia. Oprócz samego Escape Trucku, zapraszamy państwa na wystawę główną. Będziemy mieli parę innych atrakcji, m.in. przejazdy „Ogórkiem”, który jest naszą własnością – wyjaśnia Grzegorz Makuch.

Do końca maja Escape Truck odwiedzić będzie można jeszcze w Opolu, Lublińcu, Katowicach, Olkuszu, Rzeszowie, Stalowej Woli, Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Świdniku. Później wyruszy on na kolejne tournée po północy Polski.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy