Henryk Gulbinowicz ukarany! Co z tytułami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kryształowy kardynał, który nie zostanie pochowany w katedrze. Tak się mówi obecnie o Henryku Gulbinowiczu. Były metropolita wrocławski został ukarany przez Stolicę Apostolską za nadużycia seksualne.

 Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Również został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Archidiecezja Wrocławska tłumaczy, co oznacza decyzja Watykanu.

– Na zakończenie pewnego dochodzenia, które Watykan podjął w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza dowiadujemy się, że musiał stwierdzić jakąś jego winę. Sankcję zastosowane przez Watykan wskazują, że wina księdza kardynała jest niepodważalna — mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Sam poszkodowany, molestowany Karol Chum prosił o odebranie kardynałowi Orderu Uśmiechu.

– Jako jego ofiara wówczas dziecko, a obecnie człowiek dorosły uwiarygodniłem swoje oskarżenia wobec niego przed papieżem Franciszkiem i urzędem watykańskim. Oczekuje pozbawienia tego człowieka Orderu — napisał w poście na Facebooku, Karol Chum.

Po reakcji mężczyzny odznaczenie to zostanie odebrane byłemu arcybiskupowi. Prezydent Wrocławia w sprawie kardynała Gulbinowicza także wydał oświadczenie.

Złe zachowania i przestępstwa należy piętnować i karać. Tak właśnie rozumiem komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie Henryka Gulbinowicza. W świetle ustaleń Stolicy Apostolskiej i wydanego przez Nuncjaturę komunikatu. Henryk Gulbinowicz powinien stracić tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Dlatego poprę wnioski złożone w tej sprawie do Rady Miejskiej Wrocławia — poinformował w oświadczeniu prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Były prezydent Rafał Dutkiewicz od lat znał Henryka Gulbinowicza, mimo jego zasług uważa, że każdy powinien zostać osądzony.

To legenda, niezwykle ważna postać dla tutejszej wrocławskiej „Solidarności”. Ma przecież ogromne zasługi dla całej opozycji. Ale wiem też, że ludzie kościoła nie mogą być zwalniani od odpowiedzialności — napisał w poście na swoim Facebooku, Rafał Dutkiewicz.

Teraz politycy pragną pozbawić byłego metropolitę wrocławskiego innych zaszczytów.

– Nie może być świętych krów. Bez znaczenia, czy ktoś nosi sutannę, czy garnitur. Żądamy i dziś wystąpimy do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, aby wystąpiła do Stolicy Apostolskiej o wydanie dokumentów, które zostały wytworzone w trakcie postępowania w Watykanie — mówi Krzysztof Śmiszek, poseł na Sejm RP.

Dodatkowo zeszłym roku Dolnośląski Kongres Kobiet apelował już o odebranie kardynałowi Honorowych Obywatelstw Wrocławia i Dolnego Śląska.

– Kardynał poręczył za księdza wobec którego już wtedy toczyło się postępowanie za posiadanie pornografii dziecięcej. Uważamy, że taka postawa jest niegodna honorowego obywatela i jest to zbyt duża rysa na autorytecie kardynała stąd też był nasz wniosek — mówi Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej Wrocławia.

– Informowano nas, że kardynał Gulbinowicz jest legendą wrocławskiej „Solidarności”, że jest bardzo ważnym, nieskazitelnym człowiekiem. Niestety tak nie było. W 1996 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, ale będziemy musieli przystąpić do procedury pozbawienia kardynała tego tytułu — podkreśla Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

– Jesteśmy usatysfakcjonowane tym, co się wydarzyło i tym, co zdecydował papież. Czekamy na rozwój wypadków i pełne wyjaśnienie sprawy — dodaje Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Dolnośląski Kongres Kobiet.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy