Historia do usłyszenia. Powojenny Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Historia do usłyszenia. Wrocław od nowa 1945 i potem - to nowy wspólny projekt studentów i studentek Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia. Jest to seria podcastów o skomplikowanych, ale niezwykle ciekawych losach powojennego Wrocławia.

Co tydzień jest to rozmowa między studentem, który opracował dany temat i ekspertem, zazwyczaj wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo w tych rozmowach są wykorzystane archiwalne nagrania, więc można będzie usłyszeć dźwięki z tej epoki i w taki sposób przenieść się do tamtych lat – opowiada dr. hab. Wojciech Kucharski, koordynator projektu, Uniwersytet Wrocławski.

Studenci opracowali i przygotowali 15 tematów, które następnie rozwinęli w audycje radiowe. Odcinki zawierają w sobie ciekawostki z codziennego życia mieszkańców powojennego Wrocławia. Począwszy od wywózki cegieł aż po szaberplace.

Często też osoby, które teraz mieszkają we Wrocławiu, przeprowadziły się do niego 5 – 10 lat temu i nie miały zwyczajnie możliwości zaczerpnąć jego historii. Staramy się, żeby te nasze podcasty i ich tematyka były ciekawa i pokazywały miasto od innej strony – mówi Paulina Wołoszyn, studentka kierunku historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Goście audycji to przede wszystkim badacze związani z Uniwersytetem Wrocławskim, ale też osoby z wrocławskiego środowiska historycznego.

W przypadku na przykład powojennej propagandy ziem zachodnich – o tym opowiada na przykład prof. Grzegorz Strauchold, w przypadku mniejszości żydowskich na Dolnym Śląsku, o tym opowiada prof. Leszek Ziątkowski. Więc każdy student mógł wybrać eksperta, który zna się na tym konkretnym temacie, którym zajmował się student – dodaje dr.hab. Wojciech Kucharski.

Te opowieści są dla wrocławian wyjątkowo atrakcyjne. W historii rodzinnej mieszkańca Wrocławia pojawia się ten wagon, pojawiają się pradziadkowie, którzy kiedyś dziesiątki lat temu wsiedli do tego wagonu i zaczęli nowe życie tutaj we Wrocławiu, w bardzo trudnych warunkach. W związku z tym, myślę, że dla większości wrocławian będzie to opowieść o ich własnej rodzinie – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Podcasty będą publikowane co tydzień od 7 marca na stronie Centrum Historii zajezdnia i emitowane na antenie studenckiego Radia Luz.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy