Historia ul. Powstańców Śląskich w książce „Czyj sen Wrocław śni?”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Każda ulica i dzielnica ma swoją wyjątkową historię. Wiele miejsc na terenie naszego miasta zmieniło się nie do poznania po II wojnie światowej. Jednym z takich przykładów może być między innymi ulica Powstańców Śląskich, gdzie kiedyś była piękna pierzeja kamienic. „Czyj sen Wrocław śni?” to najnowsza książka wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, w której możemy znaleźć pocztówki, mapy i różne koncepcje odbudowy tej ulicy oraz dowiedzieć się z niej mnóstwo ciekawych faktów na temat dawnych jej mieszkańców.

Opowiadana jest tutaj historia architektury, urbanistyki, też trochę socjologiczne historie. Kto mieszkał w tej części Wrocławia, jak się kształtowała ta część Wrocławia. Od pomysłu w połowie XIX wieku, który padł, do realizacji przedwojennej, potem czasy wojny, kataklizmu wojennego, pożogi wojennej i tego co tak naprawdę mamy dzisiaj. Bo tak naprawdę Centrum Południowe, zabudowa trwała jeszcze kilka lat temu, więc trwała też dyskusja o tym, co tam powinno być, jak to powinno być odbudowywane, ten wielki plac między dawnym Poltegorem a Hotelem Wrocław jeszcze istniejącym dziś – mówi Marcin Skrabka, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książka została napisana przez 15 autorów pod redakcją prof. Agnieszki Zabłockiej-Kos z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego Adama Pacholaka i Aleksandry Podlejskiej.

Kilkaset zdjęć, pocztówek przedwojennych, planów budynków. Pod skrzydełkami mamy poumieszczane plany przedwojennego Wrocławia, dokładnie tej części, żeby czytający wiedział, co tu kiedyś było, jak to wyglądało. Dzisiaj ta zabudowa jest absolutnie inna. W środku książki znajduje się specjalna rozkładówka, która pozwala zrozumieć, jak te kamienice wyglądały, a trzeba pamiętać, że ta część Wrocławia – można by ją określić jako Pola Elizejskie – to była najbardziej reprezentacyjna, wjazdowa część z autostrady, kiedy wjeżdżało się do Wrocławia – mówi Marcin Skrabka.

Znajdziemy w niej wizję odbudowy ul. Powstańców Śląskich z perspektywy socjalizmu i z perspektywy pomysłów młodych architektów.

Myślę, że to jest dosyć ciekawe, że mało jest takich publikacji, które prowadzą nas przez historię i pokazują różne aspekty. Ten aspekt ludzki jest bardzo ciekawy. Kto tam mieszkał w ogóle? Ilu mieszkało katolików, ilu protestantów, ilu Żydów? Kto, jakiej wielkości miał mieszkanie? Jak spekulowano gruntami? Ponieważ okazuje się, że berlińscy kupcy tak naprawdę inwestowali bardzo dużo pieniędzy we Wrocławiu, jako takiem mieście, które było bardzo perspektywiczne, no żeby zarobić. Więc te grunty kupowano, sprzedawano, no wartka akcja wielu bohaterów – mówi Marcin Skrabka.

Co ciekawe, książka „Czyj sen Wrocław śni?” ma kilka okładek.

Podczas procesu przygotowania jej do wydania zapytaliśmy internautów, która z tych okładek jest najlepsza i która się najbardziej podoba. Dyskusje były bardzo ciekawe i zainspirowały nas do tego, żeby wydać trzy wersje, bo okazuje się, że każdy wrocławianin trochę inaczej postrzega tą część Wrocławia. Wygrała czerwona, ale te pozostałe wcale nie są gorsze. Więc dzisiaj jest taka dosyć unikalna sytuacja, że można chcieć sprawić sobie lub komuś prezent, choćby świąteczny i zakupić jedną z tych książek. Unikalność będzie polegała na tym, że niektórych okładek już później nie będzie dostępnych – mówi Marcin Skrabka.

Książkę można nabyć w księgarniach lub bezpośrednio w wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego, które znajduje się na pl. Uniwersyteckim 15 we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy