Historia Wrocławia czeka na odwiedzających

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wystawa stała „Wrocław 1945 - 2016” ponownie otwarta dla zwiedzających. W Centrum Historii Zajezdnia możemy również zobaczyć wystawę czasową „Zajezdnia strajkuje”.

Po długiej przerwie, mieszkańcy Wrocławia i goście miasta, mogą wreszcie zawitać do centrum i poznać historię powojennego Wrocławia. Każdy z elementów wystawowych nawiązuje do historycznych wydarzeń i odzwierciedla ducha tamtych czasów.

Wystawa stała to jest opowieść o Wrocławiu od 1945 roku do czasów współczesnych, a konkretnie do roku 2016. To jest w zasadzie opowieść o każdym z wrocławian – opowiada Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Każdy, kto przyjdzie odwiedzić tę wystawę, może odnaleźć tu wątki rodzinne oraz elementy, które wpływały na historię jego najbliższych.

Wiele osób na przykład rozpoznaje tutaj chociażby taki serwis z Bułgarii, który pojawił się w wielu domach w latach 80-tych zeszłego stulecia – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Z kolei na wystawie „Zajezdnia strajkuje” przedstawione są dwa modele autobusu. Jednym z bohaterów tej wystawy jest słynny Ogórek czyli Jelcz 043. To właśnie nim 26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni.

Atrakcją tej wystawy jest to, że ona jest bardzo mocno nasycona różnego rodzaju elementami elektronicznymi, czyli odbywa się trochę w wirtualnej rzeczywistości, ale dzięki temu elementowi przybliża czasy rodzenia się Solidarności – dodaje Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Pierwsi gości już skorzystali z możliwości zwiedzenia wystaw i nie kryją swego zadowolenia.

Czekałam na powrót i otwarcie Zajezdni i w ogóle muzeów, ponieważ byliśmy pozbawieni tej możliwości i teraz z wielką radością przyszłam tutaj po raz kolejny. Zawsze mam jeszcze coś, co jeszcze chciałabym zobaczyć. Przyszłam dzisiaj tutaj z dzieckiem zamiast spaceru – mówi mieszkanka Wrocławia.

Wystawa stała jest dostępna bez ograniczeń, natomiast na wystawę czasową obowiązują wcześniejsze zapisy. Odwiedzający muszą zachować dystans, nosić maseczki i zdezynfekować ręce. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy