Po długiej przerwie, mieszkańcy Wrocławia i goście miasta, mogą wreszcie zawitać do centrum i poznać historię powojennego Wrocławia. Każdy z elementów wystawowych nawiązuje do historycznych wydarzeń i odzwierciedla ducha tamtych czasów.
– Wystawa stała to jest opowieść o Wrocławiu od 1945 roku do czasów współczesnych, a konkretnie do roku 2016. To jest w zasadzie opowieść o każdym z wrocławian – opowiada Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.
Każdy, kto przyjdzie odwiedzić tę wystawę, może odnaleźć tu wątki rodzinne oraz elementy, które wpływały na historię jego najbliższych.
– Wiele osób na przykład rozpoznaje tutaj chociażby taki serwis z Bułgarii, który pojawił się w wielu domach w latach 80-tych zeszłego stulecia – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.
Z kolei na wystawie „Zajezdnia strajkuje” przedstawione są dwa modele autobusu. Jednym z bohaterów tej wystawy jest słynny Ogórek czyli Jelcz 043. To właśnie nim 26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni.
– Atrakcją tej wystawy jest to, że ona jest bardzo mocno nasycona różnego rodzaju elementami elektronicznymi, czyli odbywa się trochę w wirtualnej rzeczywistości, ale dzięki temu elementowi przybliża czasy rodzenia się Solidarności – dodaje Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.
Pierwsi gości już skorzystali z możliwości zwiedzenia wystaw i nie kryją swego zadowolenia.
– Czekałam na powrót i otwarcie Zajezdni i w ogóle muzeów, ponieważ byliśmy pozbawieni tej możliwości i teraz z wielką radością przyszłam tutaj po raz kolejny. Zawsze mam jeszcze coś, co jeszcze chciałabym zobaczyć. Przyszłam dzisiaj tutaj z dzieckiem zamiast spaceru – mówi mieszkanka Wrocławia.
Wystawa stała jest dostępna bez ograniczeń, natomiast na wystawę czasową obowiązują wcześniejsze zapisy. Odwiedzający muszą zachować dystans, nosić maseczki i zdezynfekować ręce.