Holokaust. Nie zapominajmy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Data nie jest przypadkowa, bo to właśnie wtedy nastąpiło wyzwolenie obozu w Auschwitz. Dni takie jak te przypominają o tragicznej historii zagłady, jednak zwracają także uwagę na to, co było jej przyczyną i ostrzegają, aby tak tragicznych w skutkach błędów nie popełniać w przyszłości.

To była wyjątkowa zbrodnia. Znaleźli Żydów w całej Europie, nawet w północnej Europie. Zebrali ich wszystkich w jednym celu – żeby zabić – mówi Bente Kahan z Fundacji Bente Kahan. 

Holokaust to przykład ludobójstwa szczególnego, ponieważ objęło całą Europę. Wrocław odegrał w tym procesie ważną rolę, dlatego że przed wojną było to miejsce życia wielu Żydów. 

Nasze miasto jest wyjątkowe, bo przed wojną to było niemieckie Breslau. Wtedy mieszkało tu bardzo dużo gmin żydowskich. Uratowali się, uciekając do innych krajów, dostali jakieś wizy. Reszta była zabrana do Theresinestadt, później do Auschwitz – mówi Bente Kahan.

Bente Kahan zwraca uwagę na to, żeby zauważać najmniejsze przejawy mowy nienawiści w codziennym życiu – nieważne czy w Internecie czy w realnym życiu. W ramach edukacji antydyskryminacyjnej powstały dwa albumy, które mówią o historii ważnej nie tylko dla Żydów. 

Bieg wydarzeń związanych z Kryształową Nocą był dramatyczny. My sobie nie zdajemy sprawy, jak takie rzeczy wyglądają w realnym wymiarze. Od czasu przejęcia władzy przez nazistów, rozpoczęła się tak zwana aryzacja sklepów. Między innymi został poddany temu słynny Feniks. To był sklep, który wzbudzał podziw – mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia. 

Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu towarzyszą zorganizowane przez Fundację Bente Kahan wydarzenia. Jednym z nich jest webinar dotyczący książki Piętno zagłady Joanny Michlic. Na 28 stycznia zaplanowano premierę filmu „Alma Rose”. 

Alma Rose to była kobieta, która miała swoją orkiestrę. Była dyrygentką orkiestry w Auschwitz, w której również były same kobiety – mówi Bente Kahan. 

W filmie udział wzięła orkiestra Narodowego Forum Muzyki, w której zagrały same kobiety. Działania takie jak Fundacji Bente Kahan uwrażliwiają na globalną historię poprzez historię jednostek.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy