Honorowe tytuły dla wybitnych osób związanych z Wrocławiem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
24. czerwca rozpoczęło się Święto Wrocławia. Miejski magistrat spotkał się w Sali Wielkiej Starego Ratusza, aby przeprowadzić uroczystą sesję Rady Miejskiej, podczas której rozdano wiele tytułów honorowych związanych z miastem Wrocław.

Wśród osób uhonorowanych była Barbara Labuda, członkini Komitetu Obrony Robotników, a później Solidarności, związana z Wrocławiem, w którym uczestniczyła w strajkach grudnia ’81 roku.

To jest fenomen na skali świata, żeby obalić totalitarny system, zmienić go całkowicie, doprowadzić do tego by się rozpadł w sposób pokojowy bez żadnych zamachów, bez żadnego wandalizmu, bez żadnego złodziejstwa, bez żadnego zabijania kogoś innego, torturowania. To wszystko, co znamy z historii, z naszej przeszłości. Byliśmy ofiarami takich rzeczy. Sami walczyliśmy z bronią w ręku. Nam się udało w sposób pokojowy. To jest cudowne. I Wrocław do tego się bardzo, ale to bardzo przyczynił, cały Dolny Śląsk – mówi działaczka opozycji prodemokratycznej Barbara Labuda.

Polityczka otrzymała tytuł Civitate Vratislavensi Donatus, czyli Obywatela Honorowego.

Bardzo miłe uczucie dostrzeżenia, docenienia, ale nie traktuję tego tak super osobiście. Jest to też ważne, osobiście oczywiście, ale traktuję to jako cały ten szlak, tę drogę, właśnie uciążliwą, pełną piękna, ale i bardzo bolesną, o której Pan wspominał, bo tak wyglądała ta droga dojścia do nowej Polski, do innej Polski, także ona w moim życiu osobistym odegrała wielką, wielką rolę. Miała wpływ na moje życie osobiste i mojej rodziny – dodaje nagrodzona Barbara Labuda.

W trakcie uroczystej sesji, oprócz tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia, przyznano także Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Jednym z nagrodzonych był kardiochirurg profesor Romuald Cichoń, jeden z uczniów profesora religii. Obecnie prezes Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet we Wrocławiu.

To zawsze jest bardzo ważne, kiedy w mieście, w którym się pracuje, jest to i widoczne, i docenione. Przy czym kardiochirurgia jest chyba jedną z najbardziej zespołowych dyscyplin. Tu nigdy nie ma wyróżnienia jednej osoby. To zawsze jest cały team, który pracuje, który codziennie musi pokazać, że ta granica między śmiercią a życiem może być przesuwana – komentuje swoją nagrodę prof. Romuald Cichoń.

Profesor Cichoń uwieczniony został na słynnym i nagradzanym zdjęciu Jamesa Stanfielda, kiedy spał w kącie sali operacyjnej, zmęczony po prawie 24-godzinnym zabiegu. Jak przyznaje profesor, od tego czasu, czyli od 1987 roku zmieniło się wiele.

Skok jest tak nieprawdopodobny, że muszę powiedzieć, że jestem niezwykle szczęśliwy, że akurat zdarzyło mi się żyć w tym okresie, bo kiedy zacząłem pracę w Stanach, pojechałem na jeden z pierwszych kongresów i jeden z twórców kardiochirurgii niejako otworzył swoje przemówienie takim stwierdzeniem, że właściwie era pionierska w kardiochirurgii już minęła i zaczyna się era statystyki. Jak ja się cieszę, że on się mylił – dodaje prof. Romuald Cichoń.

Oprócz części oficjalnej jak uroczysta sesja Rady Miejskiej, w trakcie święta Wrocławia zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych. Do zakończenia święta 30 czerwca pozostało jeszcze kilka dni, a program imprezy sprawdzić można w internecie.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy