II edycja WROMIKA – poradnika dla osób z niepełnosprawnościami we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Adresownik, poradnik i przewodnik po Wrocławiu. WROMIK to kompendium wiedzy o mieście dla osób z niepełnosprawnością. Kolejna odsłona poradnika już czeka na wrocławian.

WROMIK to jest takie kompendium wiedzy, które informuje osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ja akurat jestem osobą poruszającą się na wózku. Dla mnie taki WROMIK jest świetnym narzędziem. To jest bardzo duża pomoc w tym, żebym pozbyła się strachu, że sobie nie poradzę. Tu są informacje teleadresowe i można zadzwonić do danego obiektu, można się dowiedzieć wcześniej czy nie ma barier architektonicznych. Mogę się też wyedukować jako osoba z niepełnosprawnością, jakie mam prawa, na przykład jeżdżąc komunikacją miejską – mówi Agata Roczniak, osoba z niepełnosprawnością.

To jest jedyne w Polsce takie wydanie i takiego typu poradnik, który jest dostępny w wielu wersjach. Na tym polega jego unikatowość. To nie jest taki zwykły informator książkowy, który można sobie gdzieś tam znaleźć i poczytać. To jest informator, który został wydany w wersji łatwej do czytania i rozumienia. To jest wersja przygotowana dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są też filmy, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową i osób głuchych – mówi Anna Jeżowska-Siwek, fundacja „Promyk Słońca”.

WROMIK wydaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, fundacja „Promyk Słońca”, „Katarynka”, które profesjonalnie zajmują się dostępnością – mówi Andrzej Mańkowski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Nikt tego do tej pory nie robił. My ten WROMIK wydaliśmy po raz pierwszy w 2017 roku i to wtedy była rzeczywiście rzecz unikatowa i wciąż taka jest. Od tego czasu minęły 4 lata, ale nikt w Polsce nie powtórzył naszego pomysłu i sukcesu – opowiada Anna Jeżowska-Siwek.

W pierwszym projekcie zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego osoby z niepełnosprawnością rzadko chodzą do kina, dlaczego mają kłopoty z komunikacją. Pomyśleliśmy, że taka informacja to jest pierwszy krok, żeby taka osoba odważyła się wyjść z domu i mogła pójść do kina, teatru – tłumaczy Andrzej Mańkowski.

Wydaliśmy WROMIK po raz kolejny dlatego, że po pierwsze wyczerpał się cały nakład, który był do rozdania, a po drugie bardzo wiele się we Wrocławiu zmieniło – dodaje Anna Jeżowska-Siwek.

– Te wszystkie zmiany dotyczące dostępności i udostępniania miasta, chodzi o to żeby wszyscy mogli na równi korzystać z jego różnych zalet, kultury, komunikacji i cieszyć się Wrocławiem tak jak każdy z nas – dodaje Andrzej Mańkowski.

WROMIK, a w szczególności jego wersja elektroniczna, został również stworzony z myślą dla nastoletnich osób z niepełnosprawnością. Poradniki video okazują się dla nich wygodną alternatywą od tradycyjnej książki.

Mój syn, który ma 27 lat i wchodzi w dorosłość, w momencie kiedy szuka jakiegoś rozwiązania, szuka jakiegoś miejsca gdzie coś ma zrobić, szuka tego w telefonie i internecie. W momencie gdy ma do dyspozycji takie filmiki, które pokazują mu na przykład jak ma załatwić konkretną sprawę, widzi tam tłumacza, który wprost do niego to mówi, jest to dla niego idealne rozwiązanie i idealne narzędzie – mówi Anna Brzegowa-Jabczyk, mama głuchego dziecka.

WROMIK można pobrać bezpłatnie ze strony mops.wroclaw.pl lub otrzymać bezpłatnie w wersji papierowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy