II konferencja „Liczymy się dla edukacji” we Wrocławskim Parku Technologicznym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To jak będzie wyglądał nasz świat w najbliższej przyszłości zależy od tego, jaką mamy edukację. Jest to ważny temat, o którym warto rozmawiać. Dlatego już po raz drugi we Wrocławskim Parku Technologicznym w dniach 7 i 8 października odbyła się konferencja "Liczymy się dla Edukacji". Tym razem wzięło w niej udział ponad 200 osób, są to nauczyciele, profesorowie, uczniowie, jak również przedstawiciele biznesu.

Wiodącym celem organizatorów konferencji jest łączenie środowiska edukacyjnego i pokazanie dobrych praktyk w zakresie edukacji.

W trakcie drugiej edycji konferencji „Liczymy się dla Edukacji” miała miejsce premiera „Planu dla Edukacji”. Ten plan jest dla nas takim drogowskazem, praktycznym narzędziem, który stworzyliśmy właśnie dla całego środowiska edukacyjnego, które może wprowadzać zmiany oddolnie w szkołach w zasadzie już od dzisiaj – mówi Katarzyna Wolniak, Wrocławski Park Technologiczny.

Mamy takie marzenie, że „Plan dla Edukacji”, który stworzyliśmy wraz z ambasadorami tego planu, który jest takim wyrazem właśnie pewnych obszarów, nad którymi można już naprawdę zacząć pracę od poniedziałku, że ten plan rozleje się po całej Polsce – mówi Agnieszka Pałys, Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica.

Cały program konferencji jest również w taki sposób zorganizowany, że każdy poszczególny blok dotyczy właśnie kolejnego obszaru „Planu dla edukacji” i właśnie wokół tych tematów toczą się debaty i dyskusje – mówi Katarzyna Wolniak.

Podczas konferencji poruszano tematy związane między innymi ze zdrowiem psychicznym. Rozmawiano o współpracy pomiędzy nauczycielami a rodzicami, o tym w jaki sposób można połączyć środowisko edukacyjne z biznesem, jak również o rozwoju i wspieraniu talentów uczniów.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica organizują konferencję „Liczymy się dla edukacji”, bo to jest miejsce, gdzie można się zainspirować naprawdę na cały rok i tak oddolnie tę edukację zmieniać. Będę miała przyjemność prowadzić panel o talentach, o tym, w jaki sposób talenty można odkrywać i wspierać na różnych poziomach edukacji. Myślę, że każde dziecko je ma, ma ten potencjał i chodzi o to, żeby umieć ten talent odnaleźć i we właściwy sposób zapewnić wsparcie dla tych młodych osób – mówi Joanna Gogolińska, prezes Fundacji Promo & Fund.

Mam przyjemność reprezentować ogólnie uczniów polskich i jestem bardzo wdzięczna i zadowolona, że wreszcie mamy możliwość właśnie powiedzenia i pokazania się, oddania swojego głosu i pokazania, że mamy coś do powiedzenia, do wysłuchania. Bo oczywiście my i nauczyciele tworzymy całą szkołę i jesteśmy przyszłością po prostu Polski. – Czego twoim zdaniem brakuje? Na co warto by było tutaj, że tak powiem, zrobić taki mocniejszy akcent? – W edukacji? – Tak, w edukacji. – Przede wszystkim brakuje przestrzeni na popełnianie błędów. Jesteśmy zazwyczaj karani oceniani za ich popełnianie, a każdy je popełnia oraz sposoby nauczania nas i budowania wiedzy, a nie po prostu, że tak powiem uczenia, żeby zapomnieć zaraz – mówi Oliwia Żygadło, uczennica LO nr VI im. Bolesława Prusa we Wrocławiu.

Mamy ogromny potencjał intelektualny w Polsce i kwestia jest tylko pewnych działań oddolnych, które po prostu spowodują, że on nie będzie tak szeroko odpływał, tylko będziemy mogli tutaj działać i zmieniać edukację, nie czekając na żadne cuda, nie czekając aż przyjdzie nowy minister, nie czekając aż spadnie złoty deszcz. Po prostu każdy może robić coś na własnym podwórku, tyle ile potrafi – mówi Agnieszka Pałys.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy