Ile czytają wrocławianie? Rekordowe liczby i zapowiedź nowych centrów bibliotecznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W poprzednim roku mieszkańcy Wrocławia wypożyczyli 1 mln 750 tys. książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Z danych wynika, że wrocławianie czytają i robią to chętnie. Obecnie do ich dyspozycji jest 38 filii i MultiCentrum, ale jeżeli popatrzymy na mapę Wrocławia, to wciąż nie brakuje białych plam i dlatego miasto planuje stworzenie kolejnych centrów bibliotecznych na siedmiu wrocławskich osiedlach.

Natalia i Klaudia mają 9 i 5 lat. Są w gronie najczęściej wypożyczających książki wrocławian. W poprzednim roku wypożyczył odpowiednio 366 i 351 książek.

  • Co najbardziej lubicie czytać?

  • Ja takie kryminalne, detektywistyczne – mówi Natalia Grabowska, wypożyczyła w poprzednim roku 366 książek.

  • Klaudia ostatnio bardzo lubi czytać „Kicię Kocię” oraz tutaj z Natalią też książki „Operacje”, ogólnie przyrodnicze. Tu wybieramy po ileś książek i czytamy, plus ja coś do tego wybieram, bo wieczorami również staram się coś dla siebie przeczytać – mówi Anna Grabowska, mama Natalii i Klaudii.

Rodzina Grabowskich czyta wspólnie przez godzinę dziennie. Wrocławianie chętnie korzystają z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Rekordzista w 2023 roku wypożyczył 959 książek.

  • Trochę jestem zaskoczony, ale na maksa pozytywnie zaskoczony, bo te liczby są naprawdę świetne, naprawdę fajne. Ponad milion odwiedzin bibliotek miejskich we Wrocławiu, 122 000 stałych czytelników, którzy wypożyczają po kilka książek miesięcznie. Wrocław czyta, a jak czyta, to my musimy zapewniać dostęp do książek – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Dlatego mają powstać kolejne centra biblioteczne dla wrocławskich osiedli. Mowa o Brochowie, Gajowicach, Tarnogaju/Gaju/Hubach, Partynicach/Wojszycach/Ołtaszynie, Leśnicy, Zakrzowie/Pawłowicach oraz w Lipie Piotrowskiej/Widawie/Świniarach. To perspektywa kolejnych kilku lat.

  • Na części z tych osiedli wiemy, gdzie chcemy takie miejsca budować. To jest Brochów, gdzie na przełomie 2024 i 2025 roku już powinna taka budowa rozpocząć w budynkach budowanych przez TBS. Chcemy je lokalizować w tych takich najprężniej rozwijających się osiedlach wrocławskich. Oczywiście nie ma takiej szansy, żebyśmy mogli lokalizować jedną bibliotekę na jednym osiedlu. Stąd też będziemy się starali szukać takich miejsc, które będą łatwo dostępne dla mieszkańców kilku osiedli. Tym bardziej, że takie centra biblioteczne i kulturalne są dużymi przestrzeniami – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznym UM Wrocławia.

–  Oprócz książek, oferujemy oczywiście zdalne dostępy do całej palety zbiorów. To jest ponad pół miliona różnych audiobooków, e-booków, podcastów i na różnych platformach – mówi Anna Janus, dyrektorka Miejskiej Bibliotek Publicznej we Wrocławiu.

  • Filmy, gry planszowe, a także spędzić czas. To tzw. trzecie miejsce do odpoczynku, do rekreacji. Biblioteka to już nie tylko półki z książkami – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

W zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się ponad 860 tysięcy egzemplarzy. Zapisy do biblioteki są bezpłatne.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy