Ile osób mieszka we Wrocławiu? Znamy wyniki badań

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pracownia demografii i statystyki Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziła badania na zlecenie urzędu miejskiego, które miały wykazać, ilu tak naprawdę jest wrocławian. Eksperci przeanalizowali 11 zbiorów danych dla miasta, które zostało podzielone na ponad 400 rejonów.

Demografowie z Uniwersytetu Wrocławskiego, bazując na własnej metodologii, przygotowali badania, które pokazują, ilu nas we Wrocławiu tak naprawdę mieszka. Wiemy wszyscy intuicyjnie, że statystyka publiczna, dane gusowskie nie do końca oddają rzeczywistą liczbę ludności naszego miasta. No i te badania to absolutnie potwierdziły. Prawie 900 tysięcy, tyle bowiem na terenie miasta codziennie nas mieszka – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Pracowni Demografii i Statystyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pod kierownictwem prof. Roberta Szmytkie.

My w swoim szacunku wyszliśmy tak naprawdę z danych dotyczących zasobów mieszkaniowych i to jest podstawowa informacja, z której korzystaliśmy. Mieliśmy bardzo szczegółowe informacje, co do liczby mieszkań z zameldowaniami, z zameldowaniami czasowymi, zamieszkałych i niezamieszkałych. Na tej podstawie szacowaliśmy tą podstawową liczbę ludności. Oprócz tego, wykorzystaliśmy inne zasoby informacji, jak na przykład rekrutacje do szkół podstawowych i przedszkoli. Informacje na temat liczby studentów studiujących we Wrocławiu – mówi prof. Robert Szmytkie, Pracownia Demografii i Statystyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dla porównania, jeśli chodzi o liczbę ludności we Wrocławiu według numerów PESEL, to stanem na 30.06.2022 roku w naszym mieście mieszkało 601 548 osób, według Narodowego Spisu Powszechnego 672 929 osób stanem na 31.03.2021, a według Głównego Urzędu Statystycznego 674 079 osób stanem na 31.12.2022 roku.

Tę różnicę między stanem liczby ludności z bazy PESEL a szacunkiem, który wykonaliśmy, to tutaj mamy pokazane obszary, gdzie te różnice są największe. Ostatnie wybory parlamentarne pokazały, że Jagodno jest specyficznym przykładem i ono również tutaj wyszło jako ten obszar, gdzie ten szacunek liczby ludności jest zdecydowanie wyższy niż wynikałoby to z oficjalnych statystyk – mówi prof. Robert Szmytkie.

Bardzo wiele polityk, tych dziedzinowych, właśnie bazuje na tej danej, dlatego ona była tak ważna. Ale my czując to intuicyjnie, zresztą od dłuższego czasu, i tak już robimy nasze miasto Wrocław pod kątem miliona użytkowników. Także ta intuicja okazała się być słuszną, ale dzisiaj mamy to potwierdzenie w wyniku przeprowadzonych przez zespół badawczy danych – mówi Jacek Sutryk.

Te badania są dla nas bardzo ważne z racji tego, że w przyszłym roku planujemy przeprowadzenie we Wrocławiu kompleksowych badań ruchu. Zaczniemy te badania na wiosnę przyszłego roku, bo robi się je wyłącznie w dwóch cyklach, można powiedzieć w roku, czyli wiosną i jesienią, a to dlatego, że wtedy jest maksymalny poziom wykorzystania miasta w zagadnieniach takich komunikacyjnych, ruchowych. Mam nadzieję, że to co uzyskamy z tych danych będzie dla nas niezwykle interesujące i pouczające na przyszłe lata. Wyniki poznamy na koniec przyszłego roku – mówi Monika Kozłowska-Święconek, Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy