Inauguracja roku akademickiego wrocławskich uczelni artystycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Teatralnych i Akademia Muzyczna - trzy, artystyczne wrocławskie uczelnie uroczyście zainaugurowały nowy rok akademicki. Już po raz 24. odbywają się takie uroczystości we Wrocławiu, ale w zeszłym roku z powodu pandemii nie było możliwości by wspólnie się spotkać. Dlatego dziś jest szczególnie uroczyście i wszyscy podkreślają, jak ważny jest powrót do normalnej nauki, stacjonarnej edukacji. A będzie to możliwe wtedy, gdy jak najwiecej studentów zaszczepi się na Covid-19. I o tym wspólnie mówili rektorzy wszystkich uczelni.

Uroczysta inauguracja odbyła się w Oratorium Marianum Uniwersytety Wrocławskiego. Obecni na inauguracji studenci nie kryli niepokoju, ale i nadziei w związku z nowym rokiem akademickim. 

— Nie wiadomo jak to będzie w związku z sytuacją na świecie. Czy nas zamkną czy będziemy mogli przychodzić na uczelnie. Więc jest taka niepewność – mówi Magdalena Milewska z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. 

— Pierwsze te dni na uczelni to byłī takie naprawdę szczęśliwe dni. Zobaczyliśmy kolegów, wszystkich wykładowców, znowu poczuliśmy tę atmosferę nauki – mówi Michał Werner z ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

Na inauguracji obecni byli rektorzy uczelni artystycznych i przedstawiciele innych wrocławskich szkół wyższych oraz studenci i zaproszeni goście. Ze względu na stan pandemii – nie było wielu gości. Dlatego – w tym – szczególnym czasie – właśnie o zdrowiu i bezpieczeństwie najwięcej mówili rektorzy. 

— Życzymy sobie wszyscy, by był to dla nas wszystkich rok bezpieczny, spokojny. By upłynął nam w dobrym zdrowiu. Jeśli te trzy czynniki będą spełnione to pojawią się sukcesy, radość z nich. Wszystkim studentom, którzy rozpoczęli naukę we Wrocławiu pragnę przede wszystkim pogratulować wyboru ośrodka, Wrocław jest znakomitym miejscem na odbycie studiów. I życzę Państwu, żebyście tu zrealizowali swoje pasje, zdobyli zawód, wspaniałe przyjaźnie i obyście mogli powiedzieć, że wybór Wrocławia był wyborem właściwym – powiedział prof.  Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,  przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. 

Wszyscy podkreślali jak trudny dla wszystkich był ostatni rok akademicki, jak ciężko pracowali studenci i wykładowcy oraz pracownicy uczelni. Mimo tych trudności udało się wiele osiągnąć.  

Stworzyliśmy kilka przedstawień dyplomowych i nie da się ich w sieci prezentować. Tzn. można, ale żeby nad nimi popracować i żeby doprowadzić do nich musimy się spotykać na scenie. Jakoś nam się to udało, czekaliśmy z premierami. W zeszłym roku odbyły się 4, teraz dwie. Zapraszamy na ul. Braniborską na te przedstawienia – mówi prof. Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im.  we Wrocławiu. 

Podczas inauguracji tytuł doctora honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej wręczono prof. Markowi Pijarowskiemu. To wykładowca i pedagog, wybitny dyrygent, niezwykły muzyk – gra na kilku instrumentach, m.in. na oboju, fortepianie, organach i skrzypcach. Profesor w tym roku świętuje 70-lecie urodzin i 50-lecie pracy artystycznej. Wśród zaproszonych gości był  m.in. prof. Tadeusz Strugała, nestor wrocławskiej dyrygentury, który o prof. Pijarowskim jako studencie mówił – był piekielnie zdolny i zbyt pewny siebie. Sam profesor Pijarowski  nie krył wzruszenia, odbierając zaszczytny tytuł.  

 — Trudno nie być wzruszonym, to moja ukochana uczelnia, moja – jak mówią studenci – buda.  Jestem związany z nią kilkadziesiąt lat. Cudowni ludzie i nagle się dowiaduję, że Senat tej uczelni jednogłośnie decyduje o przyznaniu mi tego tytułu. Proszę mi wierzyć – nogi się pode mną ugięły  – mówił wzruszony prof. Marek Pijarowski, doctor honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

Studentom uczelni artystycznych prof. Pijarowski także złożył życzenia.  

Życzę przede wszystkim długich rozmów z wykładowcami, równieśnikami, wykorzystania tego czasu, bo to będzie procentowało w przyszłości – mówił  prof. Marek Pijarowski, doctor honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

Tego i my życzymy wrocławskim studentom. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy