Inauguracja roku akademickiego wrocławskich uczelni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
30 września w gmachu głównym Uniwersytety Wrocławskiego w Oratorium Marianum odbyła się środowiskowa inauguracja roku akademickiego. Na początku uroczystości przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, prof. Krystian Kiełb powitał wszystkich gości, w tym premiera Mateusza Morawieckiego.

Jesteśmy zdeterminowani, żeby to był rok studiów stacjonarnych. Żebyśmy wszyscy mogli się spotykać, cieszyć, żeby studenci mogli wyjść na miasto, nawiązywać nowe przyjaźnie, budować nowe sieci znajomości. Oczywiście to jest też rok odpowiedzialności. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale też o wszystkich naszych koleżankach i kolegach. Ja zawsze z całą mocą podkreślam, szczepmy się. Wiem ,co to znaczy być chorym. Wiem, że to nie jest urojona choroba. Wiem, że konsekwencje są bardzo poważne. Proszę mi wierzyć, że przejście tej choroby skutkuje długimi konsekwencjami. Dlatego lepiej się zaszczepić i spokojnie brać udział w tym, co oferuje nam uczelnia – mówi Prof. Przemysław Wiszewski, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Każdy, kto ma dobre stopnie w liceum i chce być inżynierem powinien studiować we Wrocławiu. Nie tylko dlatego, że to jest co najmniej jedna z paru najlepszych politechnik w Polsce. To jest w ogóle najlepsze miasto do studiowania, a później do pracowania i kariery. My tu pięknie pasujemy z Politechniką, z tym czego uczymy, i do aspiracji tego miasta. To znaczy miasto typu high-tech, żeby to było miasto nowoczesne, bogate. To jest miasto, do którego można przyjechać z każdego innego miejsca. Wrocław jest bardzo otwarty, tolerancyjny i wymieszany. Tutaj się dużo zarabia, co jest bardzo ważne dla studentów – mówi Prof. Arkadiusz Wójs, Rektor Politechniki Wrocławskiej.

Szanowni Państwo, oczywiście inauguracja roku akademickiego to taki bardzo szczególny moment w życiu studenta. Przed studentami otwiera się wspaniała przygoda, która pozwoli uzyskać wiedzę, doświadczenie, wykształcenie, ale także przygoda, w czasie której poznają wspaniałych ludzi, nasze uczelnie, nasze wspaniałe miasto. Myślę, że to ukształtuje ich jako ludzi i jako tych, którzy będą budować naszą przyszłość – mówi Prof. Krystian Kiełb, przewodniczący KRUWIO, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Pół godziny od rozpoczęcia uroczystości, przed gmachem głównym pojawili się protestujący, którzy wykrzykiwali hasła przeciwko trzymaniu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Skandowali też, że „konwencja genewska wciąż obowiązuje”. W tym czasie w Oratorium Marianum przemawiał premier Mateusz Morawicki, przed którym stanęło czworo wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego z transparentem „Morawiecki, nie zabijaj uchodźców”. Natychmiast interweniowała Służba Ochrony Państwa, która wyprowadziła protestujących z sali. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego zapewnił im pomoc prawną. Po tym wydarzeniu uroczystość przebiegała już bez zakłóceń i zakończyła się przejściem orszaku na Rynek i uroczystym odśpiewaniem „Gaudeamus” przez studentów z wrocławskich uczelni.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy