Inflacja już szaleje, a będzie jeszcze drożej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jest najwyższa od kilku lat, we wrześniu wynosił 5,9 %. Wszystko wskazuje na to, że inflacja za październik przekroczy już 6%, a zdaniem ekonomistów na początku następnego roku może sięgnąć nawet 7%. To oznacza, że za te same pieniądze kupimy jeszcze mniej. Ceny paliw obecnie wahają się w okolicach 6 złotych za litr i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Poziom inflacji związany jest ze wzrostem cen gazu na świecie, rosnącymi cenami ropy, energii elektrycznej i sytuacją światową związaną z pandemią. Wyższa inflacja to także droższe kredyty. O inflacji dyskutowali radni sejmiku wojewódzkiego podczas debaty Echo Dolnego Śląska.

Jest coraz drożej, a to jest efekt polityki naszego rządu. Niestety, obawiam się, że będzie to szło w jeszcze gorszą stronę. Drożyzna będzie rosła, nie wspomnę już o cenach gazu. Jestem bardzo ciekawa, co się wydarzy na początku roku, bo ta drożyzna pójdzie jeszcze w górę i jej skutki zaczniemy odczuwać na początku przyszłego roku, więc to pokazuje, jak nieudolnie rządzi aktualne władza. Nie idzie to w dobrą stronę – mówi Magdalena Piasecka, Nowoczesna Plus.

Obawiam się, że to może być galopująca inflacja. Może zdarzyć się, że będziemy mówić: „Balcerowicz wróć”, bo będziemy zarabiać miliony, które nie będą nic warte. To się zaczyna dziać, że idąc do sklepu za przysłowiowe sto złotych, kupujemy dużo mniej – podkreśla Anna Brok, Koalicja Obywatelska.

Musimy poczekać aż te ceny się ustabilizują. Rada Polityki Pieniężnej, która jest odpowiedzialna za stopy procentowe, a w konsekwencji również za inflację, już podejmuje działania, żeby z tą inflacją walczyć. Oczywiście to tylko kilka elementów, o których mówimy. Inaczej wyszłaby nam dwugodzinna ekonomiczna debata – zaznacza Ewelina Szydłowska-Kędziera, Prawo i Sprawiedliwość.

Mamy sumę czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do tego dodam sumę programów społecznych, gdzie występuje redystrybucja z podatków, to także napędza inflację. Skumulowały się dwa efekty, stąd taka inflacja i niestety wszyscy to odczujemy – mówi Jerzy Michalak, Bezpartyjni i Samorządowcy.

Na inflację rządzący jakiś tam wpływ mają. Rada Polityki Pieniężnej i nominaci od kilku lat niewystarczająco szybko reagowali na sygnały, które już były. To jest oczywiście po stronie rządzących częściowa wina. Mam nadzieję, że Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosiła stopy procentowe. Kredytobiorcę to uderzy, ale bardziej może nas uderzyć inflacja, jeśli będzie bardzo rosnąca – dodaje Patryk Wild, Bezpartyjni Samorządowcy.

Główny Urząd Statystyczny na piątek 29 października zaplanował publikację wstępnych wyliczeń dotyczących inflacji w październiku. Według ekonomistów po raz pierwszy od 20 lat inflacja przekroczy 6%.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy