Inkubatory Doskonałości Naukowej UWr: uczony bada zgodność badań

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Mało kto zastanawia się nad tym, czy badania naukowe są zawsze obiektywne. Na szczęście są naukowcy, którzy potrafią to dokładnie zbadać. Dr Bartosz Helfer, który w ramach Inkubatora Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się właśnie tą sprawą.

Ten inkubator został powołany tutaj na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie ja również jestem nowym pracownikiem. Jestem tutaj dopiero od roku. Natomiast sam ten grant, ten inkubator będzie dotyczył powołania centrum meta badań, które będzie funkcjonowało w obrębie Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Te badania będą się skupiały na szeregu różnych poddziedzin, które wpisują się w tę dużą dziedzinę, jaką są meta-badania. Już od bardzo wielu lat zajmuje się medycyną opartą na dowodach naukowych, od lat przeprowadzam przeglądy systematyczne i meta analizy z szeregiem współpracowników z całego świata. One skupiały się do tej pory na problematyce zdrowia psychicznego, również w ostatnim czasie na żywieniu dzieci, szczególnie żywieniu niemowląt – mówi Bartosz Helfer, Instytut Psychologii Uwr.

Dr Helfer swoje badania prowadzi z użyciem metody naukowej zwanej meta badaniami.

Z jednej strony używamy szeregu metod empirycznych, żeby badać same postawy, działania, procesy, które przebiegają w nauce, też to co robią i czego już dokonali naukowcy, po to, żeby ulepszyć jakość badań. Skupiamy się też w takim dużym drugim nurcie badań na dostępnych wynikach naukowych w celu ich syntezy, oceny metodologicznej – dodaje Bartosz Helfer.

Dzięki badaniom nad konkretnymi produktami farmaceutycznymi naukowiec może sprawdzić jakość metodologiczną badań oraz czy dany produkt jest skuteczny i bezpieczny dla użytkowników.

Ta praca skupia się tak naprawdę na analizie danych. To też częściowo zależy od projektu, jeśli przeprowadzamy klasyczny przegląd systematyczny z tzw. meta analizą, wtedy jest to pewien bardzo dobrze ustrukturyzowany proces, który ma określone etapy, który właśnie w sposób bardzo rzetelny, z dużym skupieniem musi zostać przeprowadzony. Zaczynamy właśnie od przeglądu całej literatury, czyli zebrania wszystkich dostępnych danych na ten temat, to są zarówno dane publikowane i niepublikowane, np. dotyczące skuteczności danego leku – zdradza naukowiec.

Badania nad zgodnością innych badań są tym bardziej potrzebne w czasach, w których moralność naukowców bywa często przekupiona przez wielkie koncerny.

Kluczem do zmiany, do pozytywnej zmiany w tym systemie, jest właśnie to, co nazywam tym systemem nagród i kar. Gdyby naukowcy byli nagradzani, gdyby ich kariera mogła się rozwijać za to, że ich badania są rzetelne przede wszystkim, a nie dlatego, bo opublikowali kolejny pozytywny wynik badania, niestety obecnie tak to wygląda, wtedy pewnie mielibyśmy mniej sensacyjnych odkryć, które w drugiej, trzeciej replikacji nie są potwierdzane niestety, a dużo więcej rzetelnej, dobrej jakości nauki – podsumowuje dr Helfer.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy