Inne choroby zabijają w cieniu COVID-19. Lekarze apelują: badajcie się!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego pakietu badań w ramach programu profilaktycznego skierowanego do osób po 40. roku życia. Badania diagnostyczne to między innymi morfologia krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie glukozy we krwi, badanie ogólne moczu i próby wątrobowe.

Jest to program przewidziany dla osób, które z powodu pandemii zmieniły swój tryb życia, czyli na przykład ograniczyły aktywność fizyczną, rzadziej widują się ze swoim lekarzem, mają większy poziom stresu i to takiego, który trwa długo, bo w pandemii jesteśmy już dwa lata. Dotyczy to tak naprawdę każdego z nas. Dla wielu osób, które odkładały wizytę u lekarza na później, na kolejne półrocze, to może być impuls do tego, żeby znowu zwrócić baczniejszą uwagę na swoje zdrowie – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ.

Nie może nam COVID-19, nawet przez to ogromne nasilenie, którego świadkami byliśmy już wielokrotnie wraz z kolejnymi falami, przesłonić tego, że pacjenci w Polsce nie przestali chorować na inne schorzenia – podkreśla Barbara Korzeniowska, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Z programu może skorzystać każdy, nie ma górnej granicy wieku. Wystarczy wypełnić ankietę w naszym Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić na infolinię pod numerem 22 735 39 53. Podczas rozmowy konsultant przeprowadza ankietę dotyczącą różnych aspektów zdrowia i życia po to, aby odpowiednio dobrać te badania, które powinny być wykonane.

Dla osób między 45. a 65. rokiem życia ta ankieta zawiera zestaw pytań otwartych, zestaw pytań, w których można wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Jest ona też nieco dłuższa. Dla osób po 65. roku życia ankieta zawiera pytania, na które odpowiadamy tak lub nie. Jest też krótsza. Niemniej jednak każda z nich pozwala dobrać dla nas optymalny zestaw badań – wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ.

Z programu można skorzystać do końca czerwca. Lekarze i eksperci podkreślają, że nie warto czekać.

Nie czekać! Mówię to jako kardiolog, ale to samo stosuje się do pacjentów z innymi przewlekłymi chorobami, w tym chorobami onkologicznymi. To długie oczekiwanie, odkładanie wizyty u lekarza, odkładnie regularnych zaplanowanych wcześniej albo jeszcze niezaplanowanych, ale oczekujących wizyt – to skutkuje dramatem – zaznacza prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kardiolog.

Po wypełnieniu ankiety z dowodem osobistym trzeba zgłosić się do danej placówki. Mapa z punktami, które biorą udział w projekcie, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy