Innowacyjny wózek off-roadowy na PWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci i pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej pracują nad pierwszym takim pojazdem dla osób z niepełnosprawnościami. Innowacyjność będzie polegała na tym, że będzie mógł pokonać piasek, las, a także pomoże zdobyć Ślężę.

Znamy osoby z niepełnosprawnością, które marzą o tym, żeby poruszać się po nawierzchni innej niż standardowa. Chciałbym wybrać się na wycieczki w góry czy do lasu. Słysząc te potrzeby, widząc możliwość startu w projekcie, skorzystaliśmy – mówi prof. Anna Janicka, Katedra Inżynierii Pojazdów PWr.

Pomysł zamienili w działania. Jedenastoosobowy zespół otrzymał 3-milionowy grant na dwuletnie badania nad innowacyjnym wózkiem. Pojazd będzie też o wiele tańszy niż dostępne na rynku wózki off-roadowe.

 – Jest to rozwiązanie konkurencyjne, ono przede wszystkim ma być dostępne. To jest najważniejsze. Zakładamy, że osoby z niepełnosprawnościami musi być stać na zakup tego pojazdy – dodaje prof. Anna Janicka, Katedra Inżynierii Pojazdów PWr.

Materiały, z których będzie wykonany pojazd będą lekkie, ekologiczne i dostosowane do często pojawiających się problemów skórnych.

– Najważniejsze w tym projekcie jest jego mobilność. Osoba, która będzie z niego korzystać, mogła poradzić sobie z nim sama. Jeśli chodzi o włożenie i wyciągniecie z samochodu, bez przyczepy – dodaje Ariel Fecyk, wiceprezes stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”

Naukowcy są obecnie na etapie budowania prototypu, który będzie poddawany różnym testom miedzy innymi wytrzymałościowym.

Na tym etapie może się pojawić wiele rzeczy do zmiany. Potem będziemy testować naszą wersję demonstracyjną. Przed zakończeniem projektu. Znajdujemy się właśnie z Katedrze Inżynierii Pojazdów, to laboratorium odpowiada za badanie bezpieczeństwa pojazdów – dodaje prof. Anna Janicka, Katedra Inżynierii Pojazdów PWr.

W badaniach naukowcy będą wykorzystywali różne nowoczesne technologie. Tak, aby pojazd był najlepiej dopasowany do osób z niepełnosprawnościami. Jedną z takich metod jest eyetracking.

Potrafi śledzić ruch gałek ocznych za pomocą okularów. Dobrze widać to na przykładzie Ariela. Okulary w połączeniu z encefalografem będą dawały wymierne odpowiedzi na pytania gdzie umieścić dany przycisk. To musi być dopasowane do użytkowników – dodaje Monika Magdziak-Tokłowicz, doktorantka na Wydziale Mechanicznym PWr.

W badania będzie pomagało Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości”, którego zadaniem będzie odpowiedzenie na najważniejsze potrzeby potencjalnych użytkowników pojazdu.

– Chcemy dotrzeć do największej liczby, dlatego musimy uwzględnić wiele funkcji. Odpowiednie siedzisko, zabezpieczające przed wypadnięciem – osoby z niepełnosprawnościami mają różną stabilizację lub precyzję ruchu. To będzie nasze pole do popisu – podsumowuje Ariel Fecyk, wiceprezes stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”

Pomysł naukowców Politechniki Wrocławskiej może okazać się przełomowy dla komfortu życia wielu osób. 

Zobacz również

W gminie Kobierzyce rokrocznie głosujemy w plebiscycie sportowym, nie inaczej jest w 2025. Delikatne różnice możemy w tym roku jednak napotkać. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o liczbę nominowanych w każdej kategorii.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy