Fabryki Intel są już m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kostaryce i Filipinach, a planowany jest też zakład w Magdeburgu. No i 500 km od Magdeburga – w Miękini.
- – Gmina Miękini stała się znana na cały świat, mamy dużego inwestora. Główna inwestycja w przeciągu 10-15 lat w gminie Miękinia na obszarze 200 hektarów – mówi Marian Grzegorczyn, burmistrz Miękini.
Do uruchomienia tej inwestycji potrzebna była współpraca na wielu poziomach wielu urzędów, organizacji, firm. Dziś wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duże jest to wyzwanie organizacyjne i logistyczne.
- – Największa inwestycja zagraniczna w historii Polski jest dużym wyzwaniem organizacyjnym. Ta inwestycja już wymagała daleko idącej współpracy wszystkich organów, także administracyjnych – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
- – Wyjątkowa inwestycja, która będzie oddziaływać nie tylko na okolice Wrocławia, Miękini, na nasz region, ale i na całą Polskę, bo zatrudnienie 2 tysięcy osób w firmie to od 2-3 razy więcej w otoczeniu. Inwestor będzie zapewne oczekiwał, że podwykonawcy będą blisko w otoczeniu zlokalizowani – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Aby powstała tak ogromna inwestycja potrzebna jest zmiana zagospodarowania terenu, budowa wielu dróg dojazdowych, oczyszczalni ścieków, sieci energetycznych, kanalizacji, przedszkoli, komunikacji publicznej, rozwój kolei, uruchomienia Dworca Świebodzkiego. Wymagania inwestora są duże, więc samorząd musi im sprostać. Stąd potrzeba współpracy.
- – Zespół, który jest powoływany i to pierwsze spotkanie robocze po to, żebyśmy mogli sprawnie przeprocedować powstanie tego parku i żeby firma Intel jak najszybciej mogła uruchomić produkcję półprzewodników krzemowych – mówi Mariusz Kędziora, LSSE.
I już są kolejne plany.
- – Jest zamysł, żeby na terenie dwóch gmin powstał nowy Park Technologiczny Mikroelektroniki. W Polsce nie ma takiego parku – mówi Marian Grzegorczyn, burmistrz Miękini.
Pierwszy etap inwestycji powinien ruszyć w 2027 roku.