Inwazja kleszczy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lasy i parki są otwarte dla wszystkich. Po spacerze na świeżym powietrzu, szczególną uwagę należy zwrócić na kleszcze. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Kleszcze budzą się do życia w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Można je spotkać w parkach, na łąkach i w lasach. Żyją w wysokich trawach. Dlatego podczas spaceru najbardziej narażone są dolne partie ciała.

– Zakładamy długie spodnie i kryte buty. To przede wszystkim chroni nas przed atakiem kleszcza. Odpowiedni ubiór i bardzo ważna profilaktyka. Jeśli wracamy z lasu, to przede wszystkim musimy się obejrzeć, zdjąć z siebie kleszcze i przede wszystkim wziąć prysznic – mówi Patrycja Opalińska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Chociaż ugryzienie przez kleszcza nie boli, jest niebezpieczne. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie wbitego pajęczaka. Dotyczy to również zwierząt.

– Jeżeli aparat gębowy zostanie w skórze to pojawia się silny stan zapalny i obrzęk. Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby usunąć kleszcza samodzielnie, lepiej udać się do lekarza weterynarii – wyjaśnia Karol Kirstein, weterynarz.

W przypadku ludzi po spacerze należy dokładnie obejrzeć okolice zgięcia rąk, pachy, szyje i miejsca za uszami, a także pod kolanami. 

– Przeglądamy po spacerze całe futro. Jeżeli widzimy, że kleszcz chodzi to oczywiście zdejmujemy go i unicestwiamy – dodaje Karol Kirstein, weterynarz.

Nie ma odpowiednich preparatów, które pozwoliłyby unicestwić kleszcze, dlatego ważna są profilaktyka i odpowiednie zachowanie.

– Przede wszystkim w lasach nie pryskamy przeciwko kleszczom. One żyją w roślinności naziemnej, więc trzeba byłoby te opryski prowadzić tak naprawdę, kiedy nie ma jeszcze żadnych liści na drzewach. Musiałyby one docierać do powierzchni ziemii – zaznacza Patrycja Opalińska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z kleszczami, pierwszą czynnością po powrocie ze spaceru, powinno być dokładne obejrzenie siebie i swoich pupili.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy