Inwestycje rowerowe w Kobierzycach. Od czerwca będzie rower miejskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Według badań Urzędu Miejskiego Wrocławia, trasę rowerową z Kobierzyc do Wrocławia codziennie pokonuje 800 osób. To sprawia, że na drogach jest mniej samochodów. Gmina Kobierzyce stale rozbudowuje sieć ścieżek rowerowych, a teraz została wydana nowa mapa rowerowa.

– Bardzo wiele tych naszych dróg lokalnych pozwala się bezpieczniej poruszać na rowerze i nie wszędzie taka infrastruktura będzie budowana. Nie będzie też budowana raczej w centrach naszych miejscowości. Często zwyczajnie nie ma tam po prostu na to miejsca. Ale te miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, miejsca takie, gdzie jest dojazd do pociągu, do szkoły – staramy się właśnie, żeby taka infrastruktura powstała. To na tej mapie pokazaliśmy, są zaznaczone odcinki dedykowane dla rowerzystów. Oprócz naszych tras, które też są tam na mapie pokazane – mówi Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji, nieruchomości i środowiska w urzędzie gminy Kobierzyce.

Obecnie trwają prace budowlane w dwóch miejscach.

– Jeden to jest odcinek tutaj na trasie naszej z Wrocławia do Kobierzyc, odcinek Kobierzyce-Chrzanów. Tam przebudowujemy całą drogę, ponieważ ona była wąska i nie wystarczało zbudować samego ciągu pieszo-rowerowego, więc jest przebudowa drogi taka kompleksowa, dlatego potrwa co najmniej do końca tego roku. Natomiast na budowie jesteśmy też przy inwestycji deweloperskiej, we współpracy z deweloperem na ulicy Brzozowej w Domasławiu – mówi Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji, nieruchomości i środowiska w urzędzie gminy Kobierzyce.

Oprócz tych dwóch inwestycji, wiele jest w trakcie przygotowania, a to długotrwałe procesy.

– Przyjęliśmy bardzo wiele zadań łączących poszczególne miejscowości, np. Żerniki Małe z Tyńcem Małym, Domasław z Księginicami. Jest tego sporo i to, co nam się uda w pierwszej kolejności zaprojektować, uzyskać zgody budowlane. będziemy budować – mówi Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji, nieruchomości i środowiska w urzędzie gminy Kobierzyce.

Na początku czerwca w Kobierzycach wystartuje także rower miejski.

– Dwie pierwsze stacje, bo to jest program pilotażowy – w miejscowości Wysoka i w miejscowości Bielany Wrocławskie przy stacji kolejowej. Dlaczego te dwie miejscowości? Chcemy, żeby zobaczyć na te najbliższe miejscowości względem Wrocławia, bo przecież rower wiejski jest połączony z miejskim Wrocławia. To jest ta sama firma, czyli będzie można po prostu rower oddawać w jednym miejscu i przyjeżdżać do drugiego miejsca. Te dwie stacje są najbliższe wobec tego i od tego trzeba zacząć. Jeżeli ten pilotaż sprawdzi się, jeżeli będzie taka potrzeba i zapotrzebowanie mieszkańców, będziemy się zastanawiali nad wnioskowaniem o środki na następne stacje – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Na każdej stacji będzie po 10 rowerów do wypożyczenia. Pilotaż potrwa do końca 2024 roku.

– Patrzymy, czy przedłużamy, jakie są decyzje, czy będą na to środki finansowe. To jest najważniejsze. Druga rzecz, namawiamy w międzyczasie też firmy, większe firmy, bo być może one gdzieś koło siebie będą chciały taką stację roweru miejskiego sfinansować, bo rower miejski po prostu trzeba sfinansować – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

– Te osoby widać na rowerach. Wystarczy po prostu pojechać w taki dzień pogodny, zobaczyć, jak bardzo dużo ludzi korzysta turystycznie z roweru, ale też i w zwykły dzień, nawet taki jak w tej chwili. Przy takiej pogodzie jak w tej chwili, też się poruszają, bo jadą do pracy, jadą do szkoły, gdzieś w jakieś miejsce czy na spotkanie tym rowerem. To stało się modne, stało się potrzebne. I bardzo dobrze, że się tak stało – mówi Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji, nieruchomości i środowiska w urzędzie gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Pod koniec listopada bieżącego roku w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że wrocławska firma Neonet S.A., która działa na rynku już od ponad 20 lat i ma po całej Polsce sieć sklepów, które zajmują się sprzedażą głównie sprzętu AGD, ogłosiła upadłość. W związku z tym, głównie ze strony klientów, zaczęły pojawiać się pytania czy rzeczywiście to jest prawda. Dlatego postanowiliśmy poprosić o komentarz w tej sprawie Neonet S.A.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy