Inwestycje rowerowe we Wrocławiu w 2023 roku. Plany na 2024

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław jest miastem rowerzystów. Dużo osób codziennie korzysta z tego środka lokomocji, dojeżdżając m.in. do pracy, do szkoły i nie tylko. Z roku na rok infrastruktura rowerowa we Wrocławiu ulega rozbudowie. Przykładowo, w roku poprzednim w naszym mieście powstało aż 23 km nowych dróg rowerowych, a na zadania w ramach programu rowerowego wydano ponad 18 milionów złotych.

Oddaliśmy pełną trasę rowerową wzdłuż trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. To jest niezwykle ważna infrastruktura. 7 km nowej trasy, w 20 minut jesteśmy z Nowego Dworu rowerem w centrum. Oprócz tego oczywiście ulica Popowicka, kładka na Muchoborze, która połączyła pięknie osiedla – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Z kolei rok 2024 będzie rokiem dokończenia ważnych inwestycji pod kątem infrastruktury rowerowej, między innymi wzdłuż Alei Wielkiej Wyspy i ul. Pomorskiej. Oprócz tego zostanie także zrealizowany kolejny fragment Promenady Krzyckiej na odcinku Ślężna-Spiska.

Oczywiście czekamy bardzo na ul. Dubois, która ma się zaraz zacząć budować. To są jednokierunkowe drogi dla rowerów po obu stronach jezdni wzdłuż ul. Dubois, między ul. Pomorską a Mostami Mieszczańskimi. Poza tym mamy ul. Zmigrodzką, to jest od mostu Trzebnickiego do ul. Kamieńskiego. Tam będziemy również mieć dwukierunkową drogę dla rowerów, bardzo potrzebną, jak również wzdłuż ul. Żwirki i Wigury. To są te rzeczy, które już są realizowane. Na ul. Dolnobrzeskiej też będzie ścieżka rowerowa. Mieszkańcy Leśnicy na pewno się ucieszą, że dla nich również rowerowo się dzieje – mówi Urszula Jagielnicka, Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Ten rok będzie również kluczowy pod względem projektowania kolejnych dróg rowerowych.

No i tutaj tą strategiczną inwestycją jest Zielona Rowerowa Oś Zachodnia. To jest 6 kilometrów nowej trasy rowerowej, alternatywy do ulicy Legnickiej, która ma zielono, wygodnie, bezpiecznie połączyć osiedla na zachodzie z centrum. Właśnie wybraliśmy wykonawcę projektu i w tym roku, z końcem roku, powinniśmy projekt na tę trasę mieć – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Od 1 stycznia we Wrocławiu zaczął również działać system, który automatycznie zlicza rowerzystów.

Wprowadziliśmy 12 lokalizacji, w których urządzenia zostały jakby zamontowane i w których zliczamy tych rowerzystów. Cały projekt powstał w wyniku badań, które prowadziliśmy w naszym wrocławskim CityLabie. To rozwiązania oparte na takich skrzynkach, które wieszamy nad ciągami rowerowymi, które nie wymagają zasilania, a które są w stanie bardzo szybko przesyłać informacje do takiej centralnej platformy, gdzie widzimy, jak wygląda ten ruch i możemy go sobie śledzić online – mówi Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity, UM Wrocławia.

Urządzenia te zostały wyprodukowane przez wrocławską firmę. Oprócz ruchu rowerzystów, system także pokazuje dane pogodowe.

Te dane na pewno będą w dużej mierze służyły wydziałom urzędowym, dzięki czemu np. Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia będzie miało aktualne dane dotyczące tego, co dzieje się na ścieżkach, czyli każda nowa inwestycja będzie też pokazywała, jak ten ruch przyrasta. To też są informacje dla nas, ilu nowych rowerzystów pojawia się na danych ścieżkach, jakie jest natężenie tego ruchu. Natomiast te dane są otwarte dla wszystkich – mówi Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity, UM Wrocławia.

Oprócz rozbudowy infrastruktury rowerowej, miasto inwestuje również w edukacje najmłodszych w tym zakresie. W 2023 roku udało się dzięki tego typu działaniom wyedukować 2,5 tys. osób. Zostało na to wydanych prawie 800 tys. zł. 

To są zazwyczaj maluchy z wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych. Przedszkolaki korzystają z programu „Rowerowy Maj” i tam bardzo chętnie biorą udział. Mamy taki pakiet działań skierowany do szkół, gdzie mamy również edukatorów rowerowych, którzy przyjeżdżają do szkół, edukują dzieciaki o tym, jak poruszać się rowerem, jakie są przepisy. Mamy również konkurs „W kółko kręcę”, który niedawno się zakończył – mówi Urszula Jagielnicka, Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Łącznie w ciągu ostatnich 5 lat miasto wybudowało ponad 90 km dróg rowerowych i przeznaczyło na to 108 mln zł. Na wszystkie zadania w ramach programu rowerowego w 2024 roku miasto planuje wydać 17 mln zł, nie licząc zadań realizowanych w ramach większych inwestycji, takich jak Aleja Wielkiej Wyspy lub budowa ścieżek rowerowych w ramach przebudowy ul. Pomorskiej.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy