Inwestycje w 2024 roku. Na co wrocławianie muszą być gotowi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Koniec remontu ulicy Pomorskiej, budowa trasy tramwajowo-autobusowej na Jagodno czy oddanie nowej szkoły z przedszkolem na Lipie Piotrowskiej to zdecydowanie najważniejsze inwestycje 2024 roku, ale na co jeszcze powinniśmy być gotowi?

-Podpisaliśmy już umowę na przebudowę remontu ulicy Wilkszyńskiej. Duża inwestycja na zachodzie naszego miasta, droga prowadząca wprost na Leśnicę, która odmieni swój los. Będzie w zasadzie nowa od początku do końca i zapewni też wszystkie potrzeby transportowe dzisiejszego Wrocławia, bo wpisujemy te potrzeby wprost w ten projekt – mówi Bartosz Nowak, Wrocławski Inwestycje.

 Na remont tej ulicy zostanie przeznaczonych 40 milionów złotych, a rozpocznie się on już w styczniu. Wiosną zostaną oddane Bastion Sakwowy, a także wyremontowana ulica Pomorska.

-Inwestycja, która tak naprawdę odmienia los Nadodrza, ponieważ przebudowaliśmy już sieci podziemne, one nie były dotykane od XIX wieku, więc wiele historycznych zmian pod ziemią. Jesteśmy już na powierzchni, mieszkańcy przez kilka dni mieli okazję jeździć fragmentem Pomorskiej. Wiosna, bardzo owocna, szczególnie dla tych mieszkańców centrum, ale nie tylko, bo to będzie nowe otwarcie dla Pomorskiej. Zmieni oblicze całej okolicy, niewątpliwie – mówi Bartosz Nowak, Wrocławski Inwestycje.

Na tym nie koniec. W tym roku ważną inwestycją będzie trasa autobusowo-tramwajowa na Jagodno. 

-Ważnym elementem w 2024 roku będzie budowa trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. Jest to inwestycja, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Jagodna i nie tylko, bo pamiętajmy o tym, że to również wygeneruje nową siatkę połączeń – mówi Bartosz Nowak, Wrocławski Inwestycje.

-Najważniejsze rzeczy to jest oczywiście trasa na Jagodno. Na to wydamy kilkadziesiąt milionów złotych, po to, żeby już w 2025 roku pojechały na pewno autobusy, a najwcześniej jak się uda tramwaje, jeśli tylko na poziomie rządowym zostanie problem, który blokuje budowę tramwaju na Jagodno, rozwiązany. Mamy z kolei dla wrocławian dla spędzania wolnego czasu bardzo fajną sprawę, czyli otwarcie Bastionu Sakwowego. Zamknięcie inwestycji na około 30 milionów złotych i udostępnienie wrocławianom już na wiosnę tego roku Bastionu Sakwowego, Wzgórza Partyzantów. To miejsca, które ja pamiętam ze swego dzieciństwa, spędzało się bardzo fajnie czas w pięknym otoczeniu zieleni w centrum miasta, a teraz znowu ta przestrzeń zostaje przywrócona wrocławianom – dodaje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

-We wrześniu 2024 roku mieszkańcy Wrocławia, a w zasadzie ci najmniejsi mieszkańcy Wrocławia, bo przedszkolaki i młodzież szkolna pójdą do zespołu szkolno-przedszkolnego na Lipie Piotrowskiej. Jest to najdroższa w historii Wrocławia szkoła i przedszkole razem. 1000 dzieci w placówce szkolnej, 200 dzieci w przedszkolu. Tak że gigantyczna inwestycja, ponad 80 milionów złotych, tak że na Lipie Piotrowskiej mieszkańcy dostaną nowy zastrzyk i taką wartość edukacyjną – mówi Bartosz Nowak, Wrocławski Inwestycje.

Wrocław, tak jak inne polskie miasta, czeka na środki europejskie. Z Krajowego Planu Odbudowy można by np. wstecznie rozliczyć Aleję Wielkiej Wyspy, wartą 240 mln złotych. KPO musi być rozliczone do końca 2026 roku.

 -Zbliżamy się do miliarda, to będzie trochę mniej niż miliard, tak jak to było w poprzednich latach, kiedy ta magiczna suma miliarda była przekroczona. W tym roku będzie to trochę mniej, w okolicach miliarda. Natomiast jest to i tak bardzo solidny inwestycyjny budżet, patrząc na sytuację mianowicie taką, że mamy wstrzymane finansowanie z Unii Europejskiej i my z wielkim apetytem patrzymy na te środki, które zostały ze względu na niedochowanie praworządności zablokowane. Jesteśmy skłonni je szybko dobrze wydać dla Wrocławia, bo Wrocław zawsze słynął z tego, że te środki z Unii Europejskiej potrafił dobrze zagospodarować – podsumowuje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy