IT Fitness Test 2022. Uczniowie z Sycowa sprawdzili swoje kompetencje cyfrowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Szkole Podstawowej nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie odbyła się pokazowa lekcja ogólnopolskiego testu kompetencji cyfrowych IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej, w trakcie której uczniowie mogli sprawdzić poziom swoich umiejętności cyfrowych, a także zdolności do wykorzystywania narzędzi do współpracy online oraz do rozwiązywania różnego rodzaju zadań i problemów. Lekcja odbyła się z udziałem Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu w KPRM ds. Cyfryzacji i Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska.

Projekt, który z jednej strony pozwoli określić poziom kompetencji cyfrowych, w których Polska w tej najmłodszej grupie jest w absolutnym topie europejskim. Z drugiej strony będzie fundamentem do tego, aby w kolejnych latach móc porównywać te wyniki i oceniać, czy skutecznie działamy na rzecz tego, żeby te kompetencje cyfrowe były coraz wyższe – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. Cyfryzacji.

Do tej pory w całej Polsce taki test wypełniło ponad 10 tys. młodych osób, teraz przyszedł czas na Dolny Śląsk. Pokazowe lekcje odbyły się także w Twardogórze i Żmigrodzie.

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek sferę aktywności zawodowej, społecznej, kulturalnej, prywatnej, gdzie cyfrowa technologia nie ułatwia nam życia. Żeby efektywnie i rozsądnie z niej korzystać, musimy mieć odpowiednią wiedzę ku temu. Ten test pomoże nam zbadać, gdzie jesteśmy, a następnie odpowiednio przygotować programy nauczania, aby ten poziom wiedzy podnosić – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Dziękuję panu prezesowi i panu ministrowi, że możemy spotkać się tutaj w Sycowie i sprawdzić, na ile jesteśmy mocni. Jeżeli nawet nie uda nam się uzyskać tych procentów, które uzyskały poprzednie szkoły, to będziemy mieli podstawę do tego i będziemy wiedzieli, jak to robić, żeby stawać się coraz lepsi – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Kompetencje cyfrowe w Szkole Podstawowej nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie są stale rozwijane wśród uczniów i nauczycieli. Dowodem na to są nagrody, które przywożą uczniowie, biorąc udział w różnego rodzaju konkursach związanych z programowaniem.

Nasi uczniowie od kilu lat biorą udział w międzynarodowym konkursie programowania, gdzie odnoszą znaczące sukcesy. W tym roku również przyjechali z Warszawy właśnie z drugą nagrodą za opracowanie robota, który pokonywał określone trasy i z trzecią nagrodą za tak zwaną pracę grupową – mówi Jolanta Trela, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie.

Tego robota zbudowali uczniowie, którzy tworzą tak zwany Team Stefana. 

On jest zaprogramowany na komputerze w programie lego mindstorms ev3 i wykonuje zadania. Program musi być wgrany na tę kość pamięci i tylko puszczane stąd. Oczywiście wtedy wykonuje różnego rodzaju manewry na stole – opowiada o stworzonym przez uczniów robocie Katarzyna Piórkowska, nauczycielka nauk ścisłych, opiekunka Teamu Stefana .

Już od 4 lat corocznie jeździmy na międzynarodowy konkurs First Lego League, który ma na celu przede wszystkim sprawdzenie umiejętności robotycznych. – Ile osób jest w tym zespole? – W tym roku akurat jest dziewięcioro. Ogólnie nie może przekroczyć dziesiątki – mówi Katarzyna Piórkowska.

Ósmoklasiści, którzy brali udział w pokazowym testowaniu, dobrze sobie z nim poradzili. Ogólny wynik grupy wyniósł 60%, a tak zwany wynik indywidualny – 82%. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Uczeń z najlepszym wynikiem został wyróżniony i nagrodzony. Testowanie potrwa do końca roku szkolnego i jednocześnie odbędzie się także w innych krajach Grupy Wyszehradzkiej, czyli wśród uczniów z Czech, Słowacji i Węgier.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy