IX Dolnośląski Kongres Samorządowy: jakie wyzwania stoją przed samorządami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Samorządowe wyzwania” będą tematem przewodnim IX Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który odbędzie się 19 kwietnia na Tarczyński Arena we Wrocławiu. Na wydarzeniu samorządowcy, ale także przedstawiciele rządu, biznesu i świata nauki będą rozmawiać m. in. o transformacji energetycznej i komunikacji zbiorowej.

Wydarzenie zgromadzi około pół tysiąca uczestników, a rozmowy będą się skupiać na trzech obszarach – współpracy samorządowej i rządowej, rozwoju transportu na Dolnym Śląsku oraz transformacji energetycznej. 

Oczywiście wiele wyzwań przed nami, bo i wojna na Ukrainie i jednak cały czas reperkusje gospodarcze związane z różnymi wydarzeniami globalnymi powodują, że również samorządy – takie jak samorząd Dolnego Śląska lub wiele gmin i powiatów w naszym regionie – odczuwają w swoich budżetach, przy planowaniu inwestycji różnego rodzaju, kłopoty. I teraz spotykamy się po to, a będą tam też przedstawiciele administracji rządowej, będą przedstawiciele samorządu wszystkich szczebli, aby porozmawiać, jak właśnie z tych różnego rodzaju wyzwań, jak się z nimi zmierzyć – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Bardzo ważne wydarzenie, na pewno dla społeczności samorządowej, dla biznesmenów, aby rozmawiać o tym, jak przyszłość ma się kształtować – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Samorządy borykają się obecnie w wieloma problemami. Wysoka inflacja, a przy tym konieczność inwestycji w ekologiczne rozwiązania w transporcie zbiorowym i sektorze energetyki sprawiają, że samorządy muszą podejmować trudne decyzje i dobrze gospodarować budżetami. 

My jako samorząd województwa przeznaczamy bardzo duże środki unijne, natomiast za naszym pośrednictwem one są kierowane do gmin, aby transformowały się energetycznie. To brzmi bardzo szumnie, natomiast tu chodzi przede wszystkim o kwestie konkursów na termomodernizację, rozpisywania konkursów na wymianę źródeł ciepła. To jest bardzo ważne pod kątem ekonomii i pod kątem naszego zdrowia – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Na pewno współpraca to podstawa realizacji tych zadań. Natomiast mamy wiele ciekawych doświadczeń związanych z rewitalizacją, przejmowaniem linii kolejowych, odtwarzaniem komunikacji pasażerskiej na tych obszarach, na obszarach dotychczas wykluczonych komunikacyjnie. I podejrzewam, że to będzie jeden z głównych wątków podczas tego spotkania omawianych. Jeżeli tylko pojawią się, a na pewno się pojawią samorządowcy z innych regionów Polski. Na pewno te tematy będą wiodące – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Spotykamy się po to, aby wymienić się pomysłami, doświadczeniami pomiędzy różnymi działami administracji w Polsce, czyli rządowej, samorządowej i tej najbardziej lokalnej. Będzie wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zawsze mają wiele ciekawych pomysłów – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Należy się jednak wcześniej zarejestrować poprzez formularz na stronie umwd.dolnoslask.pl.