Wydarzenie zgromadzi około pół tysiąca uczestników, a rozmowy będą się skupiać na trzech obszarach – współpracy samorządowej i rządowej, rozwoju transportu na Dolnym Śląsku oraz transformacji energetycznej.
– Oczywiście wiele wyzwań przed nami, bo i wojna na Ukrainie i jednak cały czas reperkusje gospodarcze związane z różnymi wydarzeniami globalnymi powodują, że również samorządy – takie jak samorząd Dolnego Śląska lub wiele gmin i powiatów w naszym regionie – odczuwają w swoich budżetach, przy planowaniu inwestycji różnego rodzaju, kłopoty. I teraz spotykamy się po to, a będą tam też przedstawiciele administracji rządowej, będą przedstawiciele samorządu wszystkich szczebli, aby porozmawiać, jak właśnie z tych różnego rodzaju wyzwań, jak się z nimi zmierzyć – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
– Bardzo ważne wydarzenie, na pewno dla społeczności samorządowej, dla biznesmenów, aby rozmawiać o tym, jak przyszłość ma się kształtować – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Samorządy borykają się obecnie w wieloma problemami. Wysoka inflacja, a przy tym konieczność inwestycji w ekologiczne rozwiązania w transporcie zbiorowym i sektorze energetyki sprawiają, że samorządy muszą podejmować trudne decyzje i dobrze gospodarować budżetami.
– My jako samorząd województwa przeznaczamy bardzo duże środki unijne, natomiast za naszym pośrednictwem one są kierowane do gmin, aby transformowały się energetycznie. To brzmi bardzo szumnie, natomiast tu chodzi przede wszystkim o kwestie konkursów na termomodernizację, rozpisywania konkursów na wymianę źródeł ciepła. To jest bardzo ważne pod kątem ekonomii i pod kątem naszego zdrowia – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
– Na pewno współpraca to podstawa realizacji tych zadań. Natomiast mamy wiele ciekawych doświadczeń związanych z rewitalizacją, przejmowaniem linii kolejowych, odtwarzaniem komunikacji pasażerskiej na tych obszarach, na obszarach dotychczas wykluczonych komunikacyjnie. I podejrzewam, że to będzie jeden z głównych wątków podczas tego spotkania omawianych. Jeżeli tylko pojawią się, a na pewno się pojawią samorządowcy z innych regionów Polski. Na pewno te tematy będą wiodące – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Spotykamy się po to, aby wymienić się pomysłami, doświadczeniami pomiędzy różnymi działami administracji w Polsce, czyli rządowej, samorządowej i tej najbardziej lokalnej. Będzie wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zawsze mają wiele ciekawych pomysłów – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Udział w Kongresie jest bezpłatny. Należy się jednak wcześniej zarejestrować poprzez formularz na stronie umwd.dolnoslask.pl.