IX Dolnośląski Kongres Samorządowy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dodatkowy miliard złotych dla Dolnego Śląska - tą informacją rozpoczął się IX Dolnośląski Kongres Samorządowy. Przedstawiciele samorządów i rządu rozmawiali o przyszłości regionu, transporcie, a także wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Samorządowe wyzwania” . 

Pierwszy panel dyskusyjny nosił tytuł „Między samorządem a rządem. Polska samorządna czy Polska scentralizowana?” a na scenie zasiedli przedstawiciele różnych partii politycznych, w związku z czym dyskusja była bardzo zażarta.

Po tej niezwykle ożywionej dyskusji doszliśmy do wniosku, że przede wszystkim budowanie zaufania i powrót do rozmów, że to rozmowy mogą spowodować, że te relacje ulegną poprawie. Nie może być takiej sytuacji, że rząd nie słucha samorządu, ani nie może być takiej sytuacji, że samorząd odwraca się od rzadu – mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski 

Kolej czy autobusy? Jak wygląda transport na Dolnym Śląsku i w jakim kierunku rozwija się region pod względem transportu? O tym dyskutowano podczas drugiego panelu. Gośćmi panelu byli między innymi włodarze dolnośląskich miast.

– Zrobiliśmy ogromny postęp, jeśli chodzi o dostępność transportu dla naszych mieszkańców, bo i zrewitalizowana linia kolejowa relacji Chocianów- Dominów, linia nr 303 i współpraca z liderem regionu miastem Lubin. Mamy możliwość rozwijać bezpłatną komunikację, która dociera do każdej wsi naszej gminy oraz do Chocianowa. Możemy dojechać i do Lubina i do Polkowic – mówił burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński 

Tematem, który od ponad roku mocno porusza samorządowców, jest transformacja energetyczna. Musimy być gotowi na zmianę opartą na nowych, bardziej ekologicznych źródłowych energii – do tego przekonywano panelu pt „Transformacja energetyczna: trendy i wyzwania dla Dolnego Śląska.

– Z pewnością mamy predyspozycje związanych z lokalizacją źródeł odnawialnych takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika, która jest już widoczna na Dolnym Śląsku. Mamy również na południu naszego regionu małe elektrownie wodne. Takimi nowymi technologiami, które mogą się rozwinąć na Dolnym Śląsku, jest wodór i energetyka jądrowa –  mówił prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski.

W tym roku na kongresie było rekordowo dużo uczestników, bo na spotkanie z samorządowcami zapisało się ponad 600 osób. 

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy