IX Wrocławskie Forum Kobiet. Technologia i nauka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Różnorodność w zarządach firm, sukcesja kobiet z oraz ich udział w świecie nowych technologii to główne tematy tegorocznego IX Wrocławskiego Forum Kobiet. To cykliczna impreza, która ma na celu dyskusję o roli kobiet w biznesie, świecie polityki i społeczeństwie.

Forum podzielono na trzy panele: Kobiety u władzy, Sukcesja jest kobietą i Kobiety w technologii i nauce. W pierwszej części rozmawiano o tym w jaki sposób zarządzać dużymi firmami przy udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych. Unijni negocjatorzy w 2022 roku założyli w projekcie ustawy limity zatrudnienia kobiet w radach nadzorczych, bo jak pokazują statystyki – kobiet na wysokich stanowiskach jest dużo mniej niż mężczyzn.

To pierwszy taki akt zobowiązujący wszystkie 27 państw Unii Europejskiej do obsadzania kobietami do połowy 2026 roku przynajmniej 40% stanowisk niewykonawczych, w tym w radach nadzorczych albo 33 % stanowisk wykonawczych i niewykonawczych łącznie w europejskich spółkach giełdowych – mówiła Ewa Nowak- Iskra, dyrektorka Regionu Dolnośląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podczas rozmów o technologii i nauce rozmawiano między innymi o korzyściach różnorodności zatrudnienia. Kobiety, jak wynika z badań, często traktowane są jako mniej wiarygodne partnerki biznesowe i mają także większą barierę wejścia do biznesu.

Kobiety mają mniejszą akumulację kapitału. Rzadziej są właścicielkami tego kapitału, w związku z tym swoboda, aby otworzyć działalność biznesową i zbudować z niej skalę jest dużo mniejsza. W związku z tym tych czynników wpływających jest bardzo wiele. W związku z tym te 30% o których tutaj mówimy, to jest ta potrzeba, która w okresie transformacyjnym powinna się pojawić, żeby wyrównać te szanse – mówiła Monika Chudobska, wiceprezeska Impel S.A.

Gościem specjalnym IX Wrocławskiego Forum kobiet był językoznawca prof. Jan Miodek, który mówił o wpływie języka na rzeczywistość, którą kreujemy. Tematem wykładu były feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne rzeczowników służące między innymi na określanie zawodów i funkcji pełnionych przez kobiety.

– Ministra, to nie jest żaden nonsens historyczno-językowy, toż w łacinie był ten magister i ta magistra, ten premier i ta premiera, ten minister i ta ministera. Nie ukrywam, że wolałbym ministerkę, ale na tę ministerkę 95% Polaków powie, że to jest niepoważnemówił prof. Jan Miodek, językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Podczas IX Wrocławskiego Forum Kobiet rozmawiano także o sukcesji w firmach i roli płci w przejmowaniu zarządzania firmą rodzinną.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy