Jacek Sutryk bez poparcia członków „Koalicji dla Wrocławia”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niecałe trzy tygodnie przed wyborami pod wrocławskimi Sukiennicami na rynku odbył się briefing prasowy w sprawie poparcia, a raczej braku poparcia dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Jacka Sutryka.


W środowisku „Koalicji dla Wrocławia” nastąpił podział. Platforma Obywatelska na czele z premierem Donaldem Tuskiem wyraziła poparcie dla Jacka Sutryka. Część środowiska wrocławskiego KO, w tym członkowie Nowoczesnej, Zielonych, ale także Akcji Miasto i Wrocławskiego Forum Osiedlowego, odcinają się od tej decyzji.

Platforma Obywatelska ma prawo oczywiście decydować o swoim poparciu zgodnie z interesami tej partii, najlepiej w ich rozumieniu przyjętymi. Natomiast my mamy prawo oczywiście decydować w tym zakresie również suwerennie. Nie było w tym zakresie prowadzonych uzgodnień o charakterze koalicyjnym. Komitet Koalicja Obywatelska, z którego startujemy, nie popiera Jacka Sutryka. To jest tylko jedna z pięciu organizacji, które tworzą w tym momencie koalicję wyborczą we Wrocławiu – mówi Piotr Uhle, przewodniczący klubu radnych Nowoczesna.

Wrocławski komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej nie wystawił swojego kandydata na stanowisko prezydenta.

Jak wiadomo, staraliśmy się o to, aby takie poparcie ze strony Koalicji Obywatelskiej uzyskał pan poseł i przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, Michał Jaros. Niestety, nie udało się takiego poparcia uzyskać. Natomiast jasno mówimy, też jako wrocławscy Zieloni, nie rekomendujemy po 5 i pół roku prezydentury Jacka Sutryka głosowania na pana prezydenta Sutryka. Tak samo jak nie rekomendowaliśmy i nie rekomendujemy głosowania na niedemokratycznych kandydatów, niedemokratycznych partii politycznych, takich jak Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – mówi współprzewodniczący koła Zielonych, Robert Suligowski.

Wrocławskie Forum Osiedlowe, od samego początku dołączając do Koalicji dla Wrocławia, Koalicji Obywatelskiej, jako punkt pierwszy postawiło wystawienie innego kandydata niż Jacek Sutryk. Jak wszyscy wiemy, do tego nie udało się doprowadzić. Mimo tego, nadal twierdzimy, że to Michał Jaros byłby najlepszym kandydatem spośród tych, którzy zostali zgłoszeni – dodaje Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego.

Przewodniczący klubu radnych Nowoczesnej, Piotr Uhle, uważa, że do tej pory Rada Miejska Wrocławia nie była traktowana przez prezydenta z należną jej uwagą.

Wydaje się, że Rada Miejska zasługuje na to, aby zajmować dużo bardziej należnej jej miejsce w ustroju samorządu Wrocławia. Rada Miejska powinna być miejscem realnej debaty, a nie miejscem, które jest traktowane tylko bardzo instrumentalnie – wyjaśnia Piotr Uhle.

Przedstawiciele wrocławskiej Koalicji Obywatelskiej głośno wyrażają swoje nadzieje na drugą turę wyborów prezydenckich, ponieważ druga tura pozwoli na dodatkowe dwa tygodnie debaty publicznej na temat przyszłej prezydentury.

Ta kampania jest wyjątkowa, bo jest niezwykle krótka. Ona realnie trwa trzy tygodnie, jej rozpoczęcie bardzo się w naszym mieście opóźniło. To nie jest oczywiście korzystne dla miasta z punktu widzenia tego, jak dużo czasu możemy my wszyscy jako wspólnota mieszkańców poświęcić na dobrą rozmowę o mieście – dodaje prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, Jakub Nawotarski.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy