Jak będzie wyglądać nowy szpital onkologiczny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu przy ulicy Kosmonautów powstanie nowy szpital onkologiczny. Samorząd województwa zapowiada, że będzie to nowoczesny ośrodek, który ma koordynować leczenie nowotworów na Dolnym Śląsku. Rocznie przeprowadzanych ma być blisko 10 tysięcy zabiegów, a na pacjentów czekać będzie ponad 700 łóżek.

Nowoczesny budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii swoją powierzchnią będzie odpowiadać wrocławskiemu rynkowi. Pomoc ma tam znaleźć blisko 30 tysięcy pacjentów rocznie. Budynek ma spełniać wszystkie potrzeby pacjentów i personelu między innymi skracając drogę i dostęp do każdego oddziału położonego w jednym z trzech skrzydeł szpitala. 

Nowa placówka połączy w swoim działaniu Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Połączenie ma odpowiedzieć na wszystkie wyzwania onkologiczne. Już teraz szpitale zajmują się diagnostyką pacjentów onkologicznych, ale dzięki inwestycji pojawią się także nowe możliwości i obszary, w których będą działać. W szpitalu znajdzie się 15 sal operacyjnych, 25 oddziałów, a koszt całej inwestycji to blisko 700 milionów złotych.

W ramach szpitala zaplanowaliśmy około 1300 miejsc parkingowych. Uważamy, że nasz pacjent onkologiczny jest pacjentem z dosyć dużym ograniczeniem ruchowym, w związku z tym, chcemy, żeby Ci pacjenci, którzy będą do nas przyjeżdżać, mieli możliwość bardzo łatwego sprawnego dostania się do budynku – dodaje Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. Rozwoju DCO we Wrocławiu.

Już teraz w skali całego kraju co roku na nowotwory złośliwe zapada około 180 tysięcy osób, a szacuje się, że ta liczba wzrośnie do 200 tysięcy. Ważna jest profilaktyka, ale także odpowiedni dostęp do sprzętu i specjalistów. Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu ma na celu między innymi skrócenie kolejek do lekarzy i zabiegów.

Żeby właściwie go realizować przy narastającej fali liczby pacjentów to tak naprawdę potrzebna Nam jest nowoczesna baza i przede wszystkim spójność działania tych trzech jednostek – zaznacza dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Placówka ma być gotowa na przyjmowania pacjentów do 2025 roku.