– Naszym celem jest to, żebyśmy pokazali, że w takim mieście jak Wrocław i w takim regionie jak Dolny Śląsk możemy robić coś na miarę naprawdę XXI wieku i to robić mądrze. W taki sposób, żeby wykorzystać przede wszystkim potencjał architektów, a mamy bardzo mądrych architektów we Wrocławiu, którzy zainteresują się nie tylko nowymi budynkami, ale właśnie tymi, które muszą być zmodernizowane, które muszą podlegać tej wielkiej fali renowacji, a mamy na to mamy ogromne pieniądze – mówił Łukasz Sajewicz z Fundacji Świadomi Klimatu.
Podczas seminarium rozmawiano między innymi o tym, w jaki sposób zmniejszyć ślad węglowy w branży budowniczej i jak magazynować ciepło, chłód oraz energię elektryczną. Kluczowym tematem i największym wyzwaniem było chłodzenie w projektowaniu i budowaniu budynków przyszłości.
– Mamy wspólny cel. Ja mam cel wybudować mieszkania na wynajem. Czy to będą mieszkania w szczerym polu, czy to będzie modernizacja starej substancji, czy poprzemysłowej poszpitalnej, powojskowej, poszkolnej. To już jest bez różnicy. Natomiast pan Żurawski jest osobą, która wie jak zaprojektować każdy budynek – mówił Władysław Niemas, prezes TBS Kamienna Góra.
– Przede wszystkim tak zaprojektować budynek, aby zużycie energii było na jak najniższym poziomie. Szukamy w tych działaniach projektowych takiej równowagi, żeby energia na chłodzenie i na ogrzewanie była na racjonalnie niskim poziomie – mówił Jerzy Żurawski, projektant i audytor.
Nowoczesne budownictwo ma za zadnie nie tylko być estetyczne i funkcjonalne, ale przede wszystkim ekologiczne, czyli po pierwsze musi być energooszczędne, przy jednoczesnym komforcie mieszkania, po drugie wykorzystywać odnawialne źródła energii i surowce budowlane, które są jak najbardziej neutralne dla zdrowia mieszkańców takiego budynku. Drewniane budownictwo modułowe to trend, który pozwala na oszczędność energii nawet o ponad 60 procent w stosunku do tradycyjnych budynków murowanych:
– My jako firma zaczęliśmy 8 lat temu, to była absolutna nowość. Nikt wtedy nie słyszał o budownictwie modułowym. Prefabrykaty to była niespodzianka na rynku budowlanym, a dzisiaj jest to pewnego rodzaju konieczność – mówił Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Ekoinbud.
W tym roku będą dostępne środki unijne w ramach programu Fundusz Sprawiedliwej Transfiguracji. Fundusze będą przeznaczone między innymi na sfinansowanie inwestycji, które będą miały obniżone zapotrzebowanie na energię oraz nie będą negatywnie wpływały na środowisko. Dolny Śląsk otrzymał 581 mln Euro wsparcia.