Jak dbać o środowisko w projektach WBO? Powstał poradnik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego od lat są skutecznie realizowane. Wiele z nich dotyczy terenów zielonych, które są udostępnione dla mieszkańców. Przyrodnicy z grupy Wrocławska Przyroda zaznaczają jednak, że nie może być tak, że to ludzie dostosowują tereny cenne przyrodniczo do własnych potrzeb, dlatego powstał specjalny poradnik dla liderów WBO, jak tworzyć projekty, żeby nie szkodzić przyrodzie.

Ewa Zachara i Małgorzata Piszczek to współtwórczynie przyrodniczego poradnika dla liderów WBO. Powstał on, żeby zwrócić uwagę i pomóc liderom zaprojektować ich pomysły w taki sposób, żeby nie szkodzić roślinności i zwierzętom. Bardzo często jest bowiem tak, że projekty, które z założenia są zielone, działają w odwrotny sposób niż powinny tzn. ludzie chcą zagospodarować przyrodę dla swoich potrzeb, a nie dostosować swoje potrzeby do roślinności.

– My jako cywilizowani ludzie mamy dość dziwne podejście do przyrody. Ona stała się dla nas stała czymś takim, jak farba dla malarza. Myślimy, że w zasadzie możemy z nią wszystko zrobić – w tym miejscu damy zielone i będzie dobry efekt, a może być tak, że to dobry efekt nie będzie. Z prostego powodu – rośliny, które posadzimy, mogą nie pasować do siedliska – mówi Ewa Zachara, grupa Wrocławska Przyroda, współtwórczyni poradnika.

Te zielone projekty WBO, one nie są projektami zielonymi służącymi do poprawy wartości przyrodniczych. To są projekty inwestycyjne realizowane w zieleni i one z tego powodu bardzo często tej lokalnej zieleni szkodzą. My taki teren bierzemy i właściwie porządkujemy go. Usuwamy samosiewy, krzewy, robimy ścieżki, wkładamy tam rozmaite elementy małej architektury. Ten teren robi się przyjazny dla człowieka, ale nie jest już przyrodniczo cenny – dodaje Małgorzata Piszczek, grupa Wrocławska Przyroda, współtwórczyni poradnika.

Najlepszym rozwiązaniem przy projektowaniu jest pozostawienie rodzimej i lokalnej roślinność w możliwie nienaruszonym stanie. To ważne dla zachowania ekosystemu tego miejsca. Przyrodnicy z grupy Wrocławska Przyroda wyznaczyli także miejsca o szczególnej wartości przyrodniczej, gdzie realizacja projektów WBO nie jest wskazana.

One mają bardzo różną rangę. My jako Wrocławska Przyroda wyróżniliśmy 25 takich obszarów, które nie są dostatecznie chronione w mieście, a powinny zostać objęte ochroną. To są takie obszary jak Ślęzoujście, Las Rędziński – cenne i duże obszary. Mamy też takie małe obszary, które są lokalnie bardzo cenne. W pobliżu Parku Grabiszyńskiego to na przykład łąki nad Ślęzą – podkreśla Małgorzata Piszczek, grupa Wrocławska Przyroda, współtwórczyni poradnika.

Usiłujmy liderom dać do ręki skrzynkę z narzędziami, żeby mogli pewne rzeczy zweryfikować. Na przykład, jeśli zobaczą, że przebieg dróg jest taki, że ścieżka jest podcięta pod drzewo, to po lekturze naszego poradnika – mam nadzieję – będą wiedzieć, że to nie jest dobry pomysł, bo to drzewo ma korzenie w tym miejscu i mu się je podetnie. Wtedy może powiedzieć projektantowi: ja poproszę tę ścieżkę po łuku. W tym momencie mamy rozwiązany problem – wyjaśnia Ewa Zachara, grupa Wrocławska Przyroda, współtwórczyni poradnika.

Poradnik jest dostępny na Facebooku Wrocławskiej Przyrody i na stronie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Twórczynie poradnika deklarują również pomoc liderom, gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości lub pytania, najlepiej kontaktować się przez Facebook lub przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy