Jak Dolny Śląsk pomaga Koszarowej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Władze samorządowe z Dolnego Śląska przekazały pomoc finansową dla szpitala przy ul. Koszarowej. Marszałek województwa - Cezary Przybylski zadba o to, żeby pieniądze trafiły do szpitala.

Odpowiedzieliśmy na apel władz województwa, który był do nas skierowany. Przekazaliśmy temat naszym radnym, a oni tylko przyklasnęli na pomysł przekazania pieniędzy na rzecz szpitali – mówi Marcin Golański, sekretarz gminy Czernica.

Początkowo chcieliśmy zakupić sprzęt – respirator, maseczki, ale byłoby to trudne zadanie w obecnej sytuacji. Rada Gminy Kobierzyce przeznaczyła 50 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem. Pieniądze te trafią do Marszałka Województwa, a on wykorzysta je na to, co jest potrzebne szpitalowi – dodaje Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce. 

Władze województwa same wiedzą najlepiej, czego najbardziej brakuje. Zachorowań przybywa, stąd prosta reakcja pomocy z naszej strony – komentuje sekretarz. 

Wiemy, jaka jest sytuacja. Pomoc jest potrzebna wszędzie – podsumowuje wójt Kobierzyc.

Na pewno część tych środków zostanie przekazana na odzież ochronną, której cały czas brakuje. Na razie respiratorów mamy pod dostatkiem, ale tutaj także wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani, że część tych pieniędzy samorządowych trzeba będzie przeznaczyć na aparaturę. Najbardziej potrzebujemy masek HEPA – zdradza Ula Małecka, rzecznik prasowy Woj. Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. 

Oprócz pomocy finansowej, której w odpowiedzi na apel władz województwa udzielą samorządy, stworzono także dolnośląski pakiet wsparcia dla ochrony zdrowia. 

To 40 milionów złotych, które przekażemy szpitalom, walczącym z epidemią na pierwszej linii frontu. To środki unijne, które pozostają do użytku samorządu województwa oraz środki z budżetu województwa. W ramach natychmiastowych działań sprowadziliśmy sprzęt z Chin. Kombinezony, maski, gogle, przyłbice o wartości 1,5 miliona złotych zostaną przekazane szpitalom – kończy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 

Pieniądze z samorządów mają trafić do władz województwa jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz również

W sobotę 30 września po raz pierwszy na tory wyjechał pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi, patronki Dolnego Śląska. Tym samym symbolicznie rozpoczęliśmy obchody 25-lecia województwa. Ten jubileusz wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego będziemy świętować przez cały październik, wspólnie z mieszkańcami każdego zakątka naszego regionu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy