Jak działa e-recepta?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia koronawirusa zmieniła realia, w których obecnie żyjemy. Wiele miejsc zostało zamkniętych. Odradza się również wizyty w przychodniach zdrowia. Co jednak zrobić kiedy kończy nam się recepta? Można skorzystać z formy elektronicznej.

Od stycznia tego roku wprowadzono e-recepty, które mają ułatwić życie pacjentom. Mogą okazać się szczególnie istotne w czasie pandemii koronawirusa. Lekarz może wystawić taką receptę bez konieczności wizyty.

Niektóre przychodnie umożliwiły coś takiego, że można wysłać maila na skrzynkę danej przychodni i jeśli to jest lek stały, przyjmowany przewlekle, to lekarz wystawia e-receptę poprzez odpowiedni portal – mówi dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Pacjent po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta, dostaje wiadomość mailową lub SMS z pinem, za pomocą którego może zrealizować receptę. Co ważne, leki może wykupić ktoś bliski – musi znać podany pin oraz pesel pacjenta. Jakie leki mogą zostać przepisane?

Wszelkie leki, które pacjent przyjmuje przewlekle. Jeśli to jest kontunuacja leczenia na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze – tego typu leki. W obecnej sytuacji dopuszczone jest także wypisywanie antybiotyków, ponieważ po poradzie jesteśmy w stanie powiedzieć, że pacjent ma anginę ropną – dodaje dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Obecnie wizyty w przychodniach zastąpiły teleporady, które można uzyskać od lekarza. Badanie lekarskie wykonywane jest zdalnie, uzupełnieniem mogą być wysyłane przez pacjenta zdjęcia na przykład wysypki.

Do usza już nie zajrzymy tak wirtualnie, to jest oczywiste, natomiast są takie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić przez taką poradę – zaznacza dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Leki mogą być wypisywane, tak jak do tej pory, na trzy lub cztery miesiące. Więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy