Jak działa miasto od środka? Lekcja samorządności dla wrocławskich uczniów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czym tak naprawdę jest Rada Miasta? Jakie zadania mają radni i ile kosztuje utrzymanie Wrocławia? Odpowiedzi na te pytania mogą poznać uczniowie wrocławskich szkół. Tym razem uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu poznawali kulisy Wrocławia.

– Staram się zainteresować dzieci ideą samorządności, bo oni dzisiaj są tutaj gośćmi, ale już za 2-3 lata jako przedstawiciele samorządów swoich szkół średnich będą mogli na tej sali być gospodarzami, zasiadać w roli radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej Wrocławia, do czego ich gorąco zachęcam. Zachęcam ich do zaangażowania w miasto, do zrozumienia idei samorządności, do zrozumienia, że właśnie na tych najniższych poziomach najbliżej problemów jest się w stanie je najlepiej rozwiązywać – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Takich lekcji przewodniczący ma już za sobą dziesiątki, a wszystko po to, żeby młodzież lepiej rozumiała, jak działa miasto i kiedyś sama chciała wziąć je we własne ręce.

– Niesamowite jest, jak ci młodzi ludzie potrafią wykazać wszystkie aspekty problematyczne każdego pomysłu, bo prowadzimy tutaj taką mini sesję, gdzie poddajemy pod dyskusję jakiś problem i pod głosowanie. To jest niesamowite, jaki te dzieci mają poziom refleksji na temat miasta – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

– Jestem tutaj pierwszy raz i jestem ciekawa jak to jest. Właśnie chcę się czegoś dowiedzieć, bo są mi obce te rzeczy – mówi Michelle Tomasella, uczennica Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu.

– Nie znam za bardzo i chcę się dowiedzieć. Wydaje mi się, że bardziej ogólnokrajowa, aczkolwiek taka miejska tutaj bardziej nam bliska też może nas zainteresować – mówi Maksymilian Bielecki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu.

  • – Jakieś pytania do przewodniczącego gotowe?

– Jeszcze nie, ale może się jeszcze jakieś wyprodukują – mówi Maksymilian Bielecki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu.

– Pytają o kwestie takie związane stricte tutaj z radą – skąd myśmy się tu wzięli, jak ta rada funkcjonuje? Pytają o prezydenta miasta Wrocławia. To jest zawsze bardzo ciekawy dla nich temat. A jeśli chodzi o tematy miejskie, to one są bardzo różne, w zależności od tego, z jakiej są szkoły, z jakiej okolicy. To sygnalizują różne problemy i razem staramy się tutaj znaleźć rozwiązania tych problemów – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Przewodniczący opowiada o budżecie, zagospodarowaniu przestrzennym, o klubach, radnych, a na końcu uczniowie biorą udział w przykładowej sesji.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy