–Zaczęło się od fotografii z lat 1850-1870, czyli fotografii wykonywanej przez uczniów Daguerre na przykład. To są bardzo duże fotografie związane z Francją z okresu Napoleona III, a także związane z rodziną Reuss’ów, którzy byli dyplomatami w służbie Prus i którzy rezydowali w Paryżu. Tam też kolekcjonowali fotografię i na bazie tego powstała wystawa „Świat dawnej fotografii z Europy w Karkonosze” – mówi Robert Rzeszkowski, kustosz zbiorów historycznych w Muzeum Karkonoskim, kurator wystawy fotograficznej.
Badania potwierdziły, że zbiory fotograficzne Muzeum Karkonoskiego i jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, a przynajmniej część związana z miastem i regionem, to spuścizna po działających tu fotografach, prywatnych i rodzinnych zbiorach oraz licznych organizacjach społecznych i turystycznych.
– Jeszcze do końca kwietnia można oglądać w Muzeum Karkonoskim wystawę czasową, wyjątkową wystawę fotograficzną „Świat dawnej fotografii z Europy w Karkonosze”. 1850-1913 to czas pierwszych fotografii I właśnie na tej ekspozycji zgromadzono jedną z pierwszych fotografii europejskich pochodzących z renomowanych atelier francuskich, angielskich, ale też i tutaj miejscowych. Wystawa została przygotowana we współpracy z Czeskim Muzeum Karkonoskiego, Archiwum Państwowym we Wrocławiu i jego oddziałem Jeleniogórskim. Ale oczywiście głównym organizatorem było Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze — mówi Julita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
– Powiązanie tego wszystkiego to jest jakby stworzenie pomostu pomiędzy tą najpiękniejszą, najstarszą fotografią na papierze, francuską, angielską, niemiecką, pruską i pokazanie na tym tle fotografii karkonoskiej, która też jest niesamowicie ciekawa. Zdjęcia niektóre są unikalne, bo Czesi wykonali je z oryginalnych klisz szklanych kolekcjonowaniu przez właścicieli schronisk — mówi Robert Rzeszkowski, kustosz zbiorów historycznych w Muzeum Karkonoskim, kurator wystawy fotograficznej.
Zbiory fotografii stanowiły pierwotnie jedną całość związaną z działalnością miejscowych fotografów dokumentujących historię miasta i regionu. Obok pocztówek i grafik stanowią od połowy XIX wieku swoistą dokumentację ikonograficzną regionu.
– Kurator wystawy starał się odpowiedzieć na pytanie, jak idea fotografii zaraz po jej wynalezieniu trafiła właśnie tutaj w Karkonosze. Stąd te skarby, rarytasy również za pomocą wyeksponowanego dawnego sprzętu fotograficznego. Prezentowany jest dawny zakład pracy fotografika. Odtworzone zostało atelier pod Śnieżką, które niegdyś funkcjonowało, cieszyło się wielkim zainteresowaniem turystów i również dzisiaj cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających nasze muzeum, gdzie można wykonać sobie muzealne selfie. Serdecznie zapraszam do odbycia tej fascynującej podróży po historii fotografii — mówi Julita Izabela Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.