Obecnie wykonawca jest w połowie prac – wykonana została już płyta pomostowa i chodniki z jednej strony. Teraz trwa czyszczenie konstrukcji nad chodnikiem. Wszystko wskazuje na to, że w połowie czerwca piesi będą mogli korzystać już z nowego chodnika. Podczas remontu most Zwierzyniecki po raz pierwszy od 125 lat zostanie także wyczyszczony do samej stali.
– Remont, który ma pozwolić przywrócić pierwotny kolor mostu. W ramach remontu zostały wykonane badania stratygraficzne. Na tej bazie został ustalony z miejskim konserwatorem zabytków nowy kolor – mówi Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora ds. technicznych ZDiUM we Wrocławiu.
– Początkowy, pierwotny kolor mostu był szarozielony. W wyniku dobudowania nowych stężeń zmieniono kolor po 13 latach na szaroniebieski. Później uznano, że lepszy byłby ciemnoniebieski. Późniejszych dat przemalowań nie ustaliłem, dopiero w 1961 roku pomalowano most na szaro, tak dotrwał do 1988 roku, a wtedy zaprojektowano nową kolorystykę mostu – żółty i grafitowe balustrady. Tak przetrwał do dziś – wyjaśnia Andrzej Chmielewski, wykonawca badań stratygraficznych na Moście Zwierzynieckim.
Wiadomo już, że most będzie miał nową kolorystykę, która ma przypominać pierwotne barwy Mostu Zwierzynieckiego.
– Myślę, że będzie to kolor zbliżony – zielony oliwkowy RAL 6003, a balustrady kasztanowe RAL 8015 – dodaje Andrzej Chmielewski, wykonawca badań stratygraficznych na Moście Zwierzynieckim.
Przywrócona zostanie także pamiątkowa tablica, którą wisiała tam do 1945 roku. Upamiętniała pierwszą drewnianą przeprawę, którą wybudowano w 1655 roku. Most Zwierzyniecki powstał dopiero ponad 200 lat później.
– 1895 rozpoczęła się budowa, most wybudowano w 1897 roku. Most jednoprzęsłowy, stalowy, kratownicowy w miejscu, w którym przez wieki istniał most drewniany. W październiku 1973 roku most został wpisany do rejestru zabytków, także otrzymał ochronę konserwatorską. Ostatnio, znany nam wszystkim kolor żółty w 1988 roku, no i w zeszłym roku rozpoczęliśmy remont – mówi Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora ds. technicznych ZDiUM we Wrocławiu.
– Chcemy odtworzyć zarówno tablicę w języku niemieckim, ale również dodatkowo przygotujemy tablicę w języku polskim, aby każdy z nas mógł odczytać tę dawną sentencję na pamiątkę drewnianej przeprawy – wyjaśnia Klaudia Piątek, ZDiUM we Wrocławiu.
Remont Mostu Zwierzynieckiego to koszt blisko 10 milionów złotych, ma potrwać do końca lata. Co ciekawe, firma Lego stworzyła model Mostu Zwierzynieckiego z klocków. Jeśli projekt uzyska 10 tysięcy głosów, będzie można go kupić.