Jak kolor będzie miał Most Zwierzyniecki? Są wyniki badań

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
W ciągu 125 lat był przemalowywały aż 13 razy. Przez ostatnie 33 lata był żółty, ale dzięki badaniom wiadomo już, jak pierwotnie wyglądał Most Zwierzyniecki. Po remoncie, który ma skończyć się latem, przeprawa zostanie przemalowana na pierwotne kolory - Most Zwierzyniecki będzie zielony, a balustrady kasztanowe.

Obecnie wykonawca jest w połowie prac – wykonana została już płyta pomostowa i chodniki z jednej strony. Teraz trwa czyszczenie konstrukcji nad chodnikiem. Wszystko wskazuje na to, że w połowie czerwca piesi będą mogli korzystać już z nowego chodnika. Podczas remontu most Zwierzyniecki po raz pierwszy od 125 lat zostanie także wyczyszczony do samej stali.

Remont, który ma pozwolić przywrócić pierwotny kolor mostu. W ramach remontu zostały wykonane badania stratygraficzne. Na tej bazie został ustalony z miejskim konserwatorem zabytków nowy kolor – mówi Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora ds. technicznych ZDiUM we Wrocławiu.

Początkowy, pierwotny kolor mostu był szarozielony. W wyniku dobudowania nowych stężeń zmieniono kolor po 13 latach na szaroniebieski. Później uznano, że lepszy byłby ciemnoniebieski. Późniejszych dat przemalowań nie ustaliłem, dopiero w 1961 roku pomalowano most na szaro, tak dotrwał do 1988 roku, a wtedy zaprojektowano nową kolorystykę mostu – żółty i grafitowe balustrady. Tak przetrwał do dziś – wyjaśnia Andrzej Chmielewski, wykonawca badań stratygraficznych na Moście Zwierzynieckim.

Wiadomo już, że most będzie miał nową kolorystykę, która ma przypominać pierwotne barwy Mostu Zwierzynieckiego.

Myślę, że będzie to kolor zbliżony – zielony oliwkowy RAL 6003, a balustrady kasztanowe RAL 8015 – dodaje Andrzej Chmielewski, wykonawca badań stratygraficznych na Moście Zwierzynieckim.

Przywrócona zostanie także pamiątkowa tablica, którą wisiała tam do 1945 roku. Upamiętniała pierwszą drewnianą przeprawę, którą wybudowano w 1655 roku. Most Zwierzyniecki powstał dopiero ponad 200 lat później.

1895 rozpoczęła się budowa, most wybudowano w 1897 roku. Most jednoprzęsłowy, stalowy, kratownicowy w miejscu, w którym przez wieki istniał most drewniany. W październiku 1973 roku most został wpisany do rejestru zabytków, także otrzymał ochronę konserwatorską. Ostatnio, znany nam wszystkim kolor żółty w 1988 roku, no i w zeszłym roku rozpoczęliśmy remont – mówi Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora ds. technicznych ZDiUM we Wrocławiu.

Chcemy odtworzyć zarówno tablicę w języku niemieckim, ale również dodatkowo przygotujemy tablicę w języku polskim, aby każdy z nas mógł odczytać tę dawną sentencję na pamiątkę drewnianej przeprawy – wyjaśnia Klaudia Piątek, ZDiUM we Wrocławiu.

Remont Mostu Zwierzynieckiego to koszt blisko 10 milionów złotych, ma potrwać do końca lata. Co ciekawe, firma Lego stworzyła model Mostu Zwierzynieckiego z klocków. Jeśli projekt uzyska 10 tysięcy głosów, będzie można go kupić.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy