Jak od kuchni wygląda Akcja Zima?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ulica Szczecińska 5 we Wrocławiu - to właśnie stąd każdego ranka wyjeżdża kilkadziesiąt pługosyparek drogowych i chodnikowych. To one są odpowiedzialne za stan dróg w mieście. Warunki pogodowe w ostatnich dniach doprowadziły do tego, że poruszanie się po mieście było utrudnione. Osoby odpowiedzialne za cały proces odśnieżania mówią jednak, że wszystko, co było możliwe, zostało zrobione.

Blisko 400 pracowników, ponad 50 pługosyparek jezdniowych i ponad 20 chodnikowych. Tak od początku tygodnia, bez przerwy, wygląda praca osób, które dbają utrzymanie dobrego stanu dróg. Pierwszego dnia były spore problemy z poruszaniem się po mieście, jednak praca całego zespołu odśnieżającego nie ustaje.

Jeśli jest sygnał, to od razu pakujemy się do aut, pakujemy sól lub inny środek chemiczny i jedziemy zabezpieczać drogi. Jeździmy tak długo, aż stan dróg będzie dobry – mówi Jarosław Bieruszewski, kierownik ds. oczyszczania FBSerwis.

Silniki naszych samochodów nie stygną, od momentu rozpoczęcia opadów mieliśmy dwie lub trzy przerwy technologiczne, które trwały kilka godzin – dodaje Jarosław Jakubowski, dyrektor ds. operacyjnych FBSerwis.

Mieszkańcy, pytani przez nas w poniedziałek o stan dróg, odpowiadali niemalże jednakowo.

– Oprócz soli na chodnikach niewiele się dzieje.

– Ciężko zdecydowanie! Na pewno chodniki nie są odśnieżone.

– Jest zdecydowanie wolniej, nawet dla mnie, a jestem wysoki. Muszę stawiać małe kroki.

Osoby odpowiedzialne za proces odśnieżania mówią jednak stanowczo.

Zrobiliśmy wszystko, oczywiście gdybyśmy mieli więcej ludzi i więcej sprzętu, to praca na pewno poszłaby szybciej – zapewnia Bartosz Małysa, prezes Ekosystemu Wrocław.

W mojej ocenie zrobiliśmy wszystko w ramach dostępnych środków, żeby miasto było przejezdne i takie też było – dodaje Jarosław Jakubowski, dyrektor ds.  operacyjnych FBSerwis.

Jeśli chodzi o chodniki, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Utrzymanie dobrego stanu przy ciągłych obfitych opadach jest praktycznie niemożliwe. 

– Nieprzerwany opad od 6 lutego sprawił, że mimo odśnieżania chodników, warunki były utrudnione – wyjaśnia Marta Rurarz-Koziura, dyrektor ds. oczyszczania miasta, WPO Alba S.A.

Prowadzenie samochodów w takich warunkach także zależy od dobrego przygotowania samych pojazdów. O tym niejednokrotnie kierowcy zapominali.

Mieszkańcy też powinni się angażować w ten proces. Nie wszyscy wymieniają opony na zimę i teraz można było widzieć tego efekt, gdy na światłach samochody nie mogły ruszyć – podsumowuje Bartosz Małysa, prezes Ekosystemu Wrocław.

Według meteorologów taka pogoda i opady śniegu mogą się utrzymać nawet do końca lutego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy